Türkiye'de iklim değişikliğinin tarıma olası etkileri ve uyum için politika önerileri
Potential effects of climate change on agriculture in Turkey and policy recommendations for adaptation
- Tez No: 610466
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İklim değişikliği son yıllarda insanlığın karşılaştığı en büyük çevre tehdididir. İklim değişikliği; sıcaklık artışları, kuraklık, sel, şiddetli kasırga gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisinde artış, buzulların erimesi gibi etkenler sonucunda bitkiler, hayvanlar ve ekosistemlerin yanı sıra insan topluluklarının da önemli risk altında olduğu etkilere sahiptir. Türkiye, Akdeniz havzasında yer alması nedeniyle iklim değişikliğinin bu etkilerinden en fazla etkilenecek olan bölgelerin başında gelmektedir. Tarım sektörü de, tarımsal faaliyetlerin iklim koşullarına bağlı olması nedeniyle iklim değişikliğinin sonuçları karşısında en kırılgan sektörlerden birisidir. Bu sektörün iklim değişikliğinin etkilerinden korunması ve iklim değişikliğine olan etkilerinin de hafifletilmesi anlamında bir takım tedbirlere ihtiyaç vardır. Bunların başında da azaltım ve uyum olarak iki kavram öne çıkmaktadır. Tarım sektörünün iklim değişikliğine uyumu; iklim değişikliğinin bu sektör üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılarak, zararın en aza indirilmesini ifade etmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'de iklim değişikliğinin tarıma olası etkilerini incelemek ve Türkiye tarımının iklim değişikliğine uyum durumunu değerlendirerek çeşitli önerilerde bulunmaktır. Çalışmada, Türkiye tarımının iklim değişikliğine uyumunu değerlendirmede SWOT analizinden yararlanılmıştır. İklim değişikliğine uyumda Türkiye tarımının güçlü ve zayıf olduğu noktalar ile tehdit ve fırsatları değerlendirilerek, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is the significant environmental threat that humanity faced in recent years. Climate change is the biggest environmental threat facing humanity in recent years. Climate change has the negative impacts such as temperature rise, drought, and flood, increased frequency of extreme weather events like severe hurricanes, melting of glacier with the consequential risk factors to the plants, animals and ecosystems, as well as human communities. Turkey is one of the regions that will be most affected by the impacts of climate change, due to its location in Mediterranean Basin. Due to the climatic conditions of agricultural activities, agriculture is one of the most vulnerable sectors against the consequences of climate change. There is a need for measures to protect this sector from the impacts of climate change and to mitigate its impacts on climate change. Two of these concepts step forward as mitigation and adaptation. Adaptation of the agricultural sector to climate change; means reducing the negative effects of climate change on this sector and minimizing the damage. The main purpose of this study was to examine the possible effects of climate change on agriculture in Turkey and are available in a variety of proposals to evaluate the status of compliance of agriculture to climate change. In the study, Turkey has benefited from the SWOT analysis to evaluate the adaptation of agriculture to climate change. Assessing threats and opportunities of Turkey's adaptation to climate change in agriculture is strong and weak points, suggestions have been made.