Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezinde koruma planına geçiş dönemlerindeki uygulamalar ve neden oldukları sorunların incelenmesi
An assessment of practices and the problems caused by conservation transition periods in Ankara Ulus Historical City Centre
  1. Tez No: 610465
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA CİHANGİR ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Ülkemizde kültür varlıklarını içeren sit alanlarında koruma amaçlı imar planlarının içeriklerini belirleme ve uygun bulma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle“Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları”ndadır. Koruma amaçlı imar planlarının henüz onaylanmadığı süreçler olarak tanımlayabileceğimiz“geçiş dönemleri”ve“geçiş dönemi yapılanma koşulları (GDYK”nın uygulama ağırlıklı içerikleri, koruma bağlamında hassas dönem ve pratikleri temsil etmekte ancak bu dönemlerdeki uygulamaların içeriğine ve etkilerine yönelik yeterli çalışmabulunmamaktadır. GDYK“nın Ankara örneğinde planın yerini tutan bir pratiğe dönüşmüş olması, bu pratiğin etkilerinin olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında Galatlar'dan başlayarak yedi uygarlığa ev sahipliği yapan ”Ulus Tarihi Kent Merkezi“ örnek çalışma alanı olarak belirlenmiş, alanla ilgili imar planlama ve koruma amaçlı imar planlama süreçleri ve onaylı ve iptal edilen planlar incelenerek; ”Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı Geçiş Dönemi Yapılanma Koşulları“nın uygulamada olduğu dönemler, koruma karar ve uygulamaları temelinde mercek altına alınmıştır. Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde imar planlama süreçlerini doğrudan etkileyen 5366 sayılı yasaya dayanılarak, Bakanlar Kurulu Kararları ile 2005-2010-2015 yıllarında ilan edilmiş ”Yenileme Alanları“nın ve koruma planına geçiş dönemlerinde Ankara Koruma Bölge Kurulları tarafından kabul edilmiş GDYK geçerli olmuştur. Çalışma kapsamında nicel ve nitel veri kullanılmıştır. Planların ve Kurul Kararları'nın incelenmesine dayalı nicel veriler için Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Arşivleri'nden; nitel veriler için derinlemesine görüşme ve likert ölçekli anket tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları ”Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları" pratiğinin Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezi örneğinde, koruma amaçlı imar planlarının yerine geçtiğini; korumada yetki kullanan yerel ve merkezi aktörlerin GDYK'nı plana tercih ettiklerini; koruma amaçlı imar planlarıyla hedeflenen bütüncül ve korumacı içeriğin, parçacıl yaklaşımla yeni yapılaşmalara olanak tanıyan, projeci bir içeriğe evrildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the authority to determine and approve the contents of the development plans for conservation purposes in the conservation areas containing cultural assets is in the“Regional Committees for Conservation of Cultural Heritage”overseen by the Ministry of Culture and Tourism.“Transitional periods”and“implementation-oriented contents of the transitional period”defined as periods in which conservation development plans are not yet approved, represent critical periods and practices in the context of conservation but there is no enough study for the contents and effects of the implementations on this periods. The inadequacy of the studies regarding these periods necessitates the evaluation of the“Restructuring Conditions of Transitional Period”considering both positive and negative aspects. In this thesis, the Ulus Historical City Center has been identified as sample study area. Reconstruction Planning and Conservation Oriented Restructuring Planning Process and Plans have been investigated. Periods during which the Ulus Historical City Center Urban Conservation Area has been governed by“Transitional Period Structuring Conditions”in practice were examined on the basis of conservation decisions and implementations.“Transition Period Settlement Conditions”adopted by Ankara Conservation Regional Committee during the transitional period of the Renovation Areas which was announced by the Council of Ministry Decisions in the period of 2005-2010-2015 approved as part of the transition to the protection plan based on the 5366 numbered clause of the law has been effective during the process of restructuring of the Ulus Historical City Center. Quantitative and qualitative data were used for this study. Ankara II Regional Conservation Committee and Ankara Metropolitan Municipality Archives were utilized for the quantitative data, and in-depth interviews and survey techniques were used for qualitative data. In this study it is shown that, in the example of Ankara Ulus Historical City Center, the practice of“Transition Period Settlement Conditions”has replaced the conservation development plans, local and central actors that use the power in conservation prefer Transition Period Settlement Conditions over conservation development plans and it causes a transition from the holistic and conservator approach of conservation development plans into projects which causes new constructions by partitive approach.