Experimental investigation of the effect of internal structure modify on performance in tptc type heat pipes driving solar
Tptc tipi ısı borularının güneş sürüşünün performans üzerine performans üzerine iç yapı modifyasyon etkisinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 610482
  2. Yazar: ALSEDIQ S. S. FREJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Isı boruları, yüksek ısı transfer potansiyeline sahip oldukları güneş enerjisi uygulamalarına büyük önem verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, iki aşamalı bir kapalı spektrumlu termal spektrumun (TPCT) performans oranını denemektir. Boru havadan boşaltılır, su ise buharlaştırıcının boyutunun 1 / 3'ü oranında çalışmak için bir sıvı olarak kullanılır ve iç yapı içinde küçük borulardaki farklı sayılardaki küçük borular monte edilerek modifiye edilir. farklı durumlarda ısı boruları, normal boru, tip I, tip II ve tip III, daha sonra ısı boruları güneş ışığını almak için farklı açılara yerleştirilir. Boruların eğim açısı küçük olduğunda güneş radyasyonu değerinin arttığı, iç yapıdaki ayarların değiştiği ortaya çıktı. Aynı zamanda, en iyi performansın, içine iki küçük tüp eklenerek, değiştirilmiş ısı borusunun 26 ° eğim açısında olduğu performans.
Özet (Çeviri)
Heat pipes have be given great attention in solar energy applications, where they have great heat transfer potential. The purpose of this study is to experiment with the performance rate of a two-stage closed-spectrum thermal spectrum (TPCT). The pipe is discharged from the air, while the water is used as a liquid to work at a rate of 1/3 of the size of the evaporator, and has been modified in the internal structure, by installing small pipes in different numbers inside the heat pipes in different cases, normal pipe, type I, type II and type III, then heat pipes are placed at different angles to receive solar radiation. It turns out that the value of solar radiation increases when the angle of inclination of the pipes is small, adjustment in the internal structure change the performance also, where the best performance was at the angle of inclination 26° of the modified heat pipe by adding two small tubes inside.