Servikal disk patolojili hastalarda servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of cervical vestibular evoked myogenic potential findings in patients with cervical disc pathology
  1. Tez No: 610508
  2. Yazar: ELİF DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEYRA ERBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sağlıklı ve normal işleyen bir servikal omurga, günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesinin temelidir. Servikal omurga deformiteleri, yumuşak dokularda değişiklikler sonucu ağrı, harekette limitasyon, sinir dejenerasyonu, vertigo, nöralji, baş dönmesi, gibi şikâyetler kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. 25 ila 60 yaş aralığında altmış kadın gönüllünün katıldığı çalışmamızda otuz kişi çalışma grubu olarak otuz kişi de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran kadın hastalardan servikal patoloji tanısı alan ve servikal patoloji tanısı almayan gönüllülere Kulak Burun Boğaz Polikliniğinde muayeneleri yapıldıktan sonra servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (sVEMP) testi yapılmıştır. Servikal patolojisi olan katılımcıların sağ kulak sVEMP ölçümlerinde p1 latansı 13,64±2,91, servikal patolojisi olmayan katılımcılarda p1 latansı 14,02±2,77 bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analize göre iki grup arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p˃0,615). Servikal patolojili grupta olan katılımcıların sağ kulak cVEMP ölçümlerinde n1 latansı 21,22±3,56, servikal patolojisi olmayan katılımcılarda sağ kulak cVEMP n1 latansı 21,40±4,16 bulunmuştur. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0,864). Servikal patolojisi olan katılımcıların sol kulak sVEMP ölçümlerinde p1 latansı 13,66±2,60, servikal patolojisi olmayan katılımcılarda p1 latansı 14,11±3,03 bulunmuştur. Yapılan analize göre iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0,560). Servikal patolojisi olan katılımcıların sol kulak sVEMP ölçümlerinde n1 latansı 20,01±3,53, servikal patolojisi olmayan katılımcılarda n1 latansı 21,20±3,93 bulunmuştur. İki grup arasında ki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0,241). Elde edilen bulgular doğrultusunda, servikal patolojisi olan kadınlarda vestibüler sistemi değerlendiren sVEMP değerlerinin etkilemediği bulunmuştur. Gelecekte servikal patolojisi olan bireylerde vestibüler sistemi değerlendirmede kullanılan diğer testler ile farklı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
A healthy and fully functional cervical spine is crucial for the activities of daily living. Cervical spinal deformities, soft tissue damages and kanal içinde daralmalar may cause soreness, limitations of movement ability, nerve degeneration, vertigo, neuralgia and dizziness, therefore, they affect patient's quality-of-life negatively. A total of 60 female volunteers, aged 25 to 60 and applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Policlinic, have participated in our study. Half of them, those who have diagnosed with cervical pathology, has been determined as the experimental group while the remaining half, those who haven't diagnosed with cervical pathology, became the control group. Individuals of both groups did the cVEMP (cervical vestibular evoked myogenic potentials) test, following their examination in the Otorhinolaryngology Polyclinic. The p1 latency was found as 13.64±2.91 in right ear cVEMP evaluation of volunteers diagnosed with cervical pathology while it was 14.02±2.77 in the control group. According to the statistical analysis, the difference in p1 latency of right ears between two groups is insignificant (p˃0.615). The n1 latency was found as 21.22±3.56 in right ear cVEMP evaluation of the experimental group while it was 21.40±4.16 in the control group. The difference in the n1 latency of right ears between two groups is statistically insignificant (p˃0,864). The p1 latency was found as 13.66±2.60 in left ear cVEMP evaluation of volunteers diagnosed with cervical pathology while it was 14.11±3.03 in the control group. According to the statistical analysis, the difference in p1 latency of left ears between two groups is insignificant (p˃0,560). The n1 latency was found as 20.01±3.53 in left ear cVEMP evaluation of the experimental group while it was 21.20±3.93 in the control group. The difference in the n1 latency of left ears between two groups is statistically insignificant (p˃0.241). Considering the findings of this study, it can be said that the cVEMP test, evaluating the vestibular system, doesn't produce different results between women who are diagnosed with cervical pathology and women who are not diagnosed. For further studies, it is possible to conduct research on patients with cervical pathology using other tests evaluating the vestibular system.