Müze binalarında mekansal esneklik ve güncel örneklerin incelenmesi
Examination of spatial flexibility and actual examples in museum buildings
- Tez No: 610509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, müze binalarının işletmesinde zaman içerisinde olan değişiklikler ve bunun müze mimari tasarımındaki' gelişmelere etkileri incelenmiştir. Öncelikle müze bina tipleri sınıflanarak, kronolojik olarak açıklanmıştır daha sonra Türkiye'den ve dünyadan seçilen örnekler, kronolojik sıra ile iç mekânda yatay ve düşey esneklik, eklenen yeni mekânlar ve müze biçimlenişi bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak müze işletmeciliğindeki gelişmelerin müze tasarımını değiştirdiği sonucuna varılmıştır. İlk müze örneklerindeki depolama ve sergileme durumunun statik müzecilik olduğu görülmüştür. Güncel müzelerde ise müze mekânlarına geçici sergiler, kurs, toplantı mekânların eklendiği görülmektedir. Bu değişimlerin eski müze tipinin gelişerek, günümüzde kültür merkezi, sosyal merkez, sanat galerisi ve kentlinin buluşma noktası haline geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the changes in the operation of museum buildings over time and its effects on the developments in the museum architectural design were examined. Firstly, types of museum buildings are classified and described chronologically after that selected examples from Turkey and the world were analyzed in terms of the horizontal and vertical flexibility of interior space, added new locations and museum morphology in chronological order. As a result, it was concluded that the developments in museum management changed the museum design. Storing and exhibiting in the first museum samples were found to be static museology. In addition to this, in today's museums, it is seen that temporary exhibitions, courses and meeting places are added to the museum spaces. It is concluded that with these changes, old museum types have become the meeting point of cultural centers, social centers,the art galleries and the urban population at the present time.