Videoda çoklu imge ögelerinin ilişki ağları
Relation networks of multiple image elements in video
  1. Tez No: 610547
  2. Yazar: LEVENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu eser metninde ele alıp irdelediğim“Antigone”adlı çalışmam, plastik sanatlarla beraber, tiyatro ve metin odaklı bir çalışma yönteminin nihayetinde ortaya çıkmış bir eserdir. Bu çalışma, video imgelerinin birbirleri arasındaki ilişkileri üzerine odaklanan bir video yerleştirme olarak tanımlanabilir. Eserin temelini oluşturan ilişki ağı, spesifik bir metinsel veriden ortaya konulmuş videoların ve video kayıtların bir arada konumlandırılması ile oluşturulmuştur. Ortaya koyduğum bu çalışmayla birlikte, 1950'lerde başlayan ve beraberinde multidisipliner bir örüntüyle sürekli genişleyen video mecrasının, çoklu öge kullanımıyla ortaya çıkan ilişki durumları odak alınmaktadır. Bu ilişkinin ne türden olduğu, videonun kendi içindeki dinamiklerin, bütünde diğerlerine olan etkileri ve iletişimleri araştırılmaktadır. Bu bağlamda oluşturulan metin; videonun temelini oluşturan“zaman”kavramına, çoklu ögelerin bir aradalığı dolayısıyla“fark ve tekrar”ve“çok seslilik”kavramlarına, bağların metin ve sinema kaynaklı kurulması nedeni ile de“metinlerarasılık”kavramına, görsel örneklerle açıklama getirmektedir.
Özet (Çeviri)
My study“Antigone”, which I have handled and analyzed around this text of an art piece, is a production that emerged at the end of a theater and text oriented routine together with plastic arts. This study can be defined as a video installation focused and the relation between the video images. The network of the relation that forms the basis of the art work is constituted of video made from a specific textual data and positioning the video recordings together. Together with the study that I have manifested, the focal point is on the relations that are emerged with the multiple item usage of the video channel that started in the 50's and expanded with a multidisciplinary pattern. It is being investigated that what kind of a relation it is, the effects of the dynamics within the video itself and their communication with the others. The text created around this context provides visual explanations on the concept of“time”, which forms the basis of the video, on the concepts of“difference and repetition”and“polyphony”due to a combination of multiple elements and to the concept of“intertextuality”as a result of the establishment of links from text and cinema.