Zafer Ahmed Osmânî Tânevî ve hadisçiliği
Zafar Ahmad Usmânî Thânwî and hadithism
  1. Tez No: 610557
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Zafer Ahmed Osmânî Tânevî ve Hadisçiliği başlıklı çalışmamız giriş iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı, metodu ve kaynakları zikredilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Zafer Ahmed Osmânî Tânevî'nin hayatı ve ilmi şahsi-yetine dair bilgiler verilmiştir. Burada yaşadığı dönem öncesi Hint alt kıtası'nın tarihî, sosyal, dinî ve siyâsî yapısı, bölgeye İslâm'ın girişi ve sonrasında bölgedeki ilmî yapıya, yaşadığı dö-nemdeki siyâsî ve sosyal, ilmî ve kültürel durumlara değinilmiştir. İlmî şahsiyeti ile ilgili de onun eğitim ve öğretimi, hocaları, öğrencileri ve eserleri ile alâkalı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Zafer Ahmed Osmânî Tânevî'nin hadisçiliği ele alınmıştır. Onun hadisle ilgili çalışmaları tespit edilmiş ve haklarında bilgi verilmiştir. Hadisle ilgili en önemli eseri İ'lâü's-Sünen, te'lif sebebi ve süreci, muhtevâsı, mukaddimeleri, kaynakları ve şerh metodu başlıkları ile incelenmiştir. Son olarak Tânevî'nin bazı hadis meseleleri hakkındaki görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study titled Zafar Ahmad Usmânî Thânwi and Hadithism consists of an introduction and two chapters. In the introduction part, the purpose and importance of the research, its scope, method and sources are mentioned. In the first part of this study, information about the life and scientific personality of Zafar Ah-mad Usmânî Thânwi was given. In this section, the historical, social, religious and political structure of the pre-Indian sub-continent he lived in, the introduction of Islam to the region and then the scientific structure in the region, the political and social, scientific and cultural condi-tions in his period were mentioned. Information related to his scientific personality, his education and training, teachers, students and works were included. In the second chapter, the hadithism of Zafar Ahmad Usmânî Thânwi is discussed. His hadith studies were determined and information about them was given. His most important work about the hadith is examined with the titles of the reason and process, content, sacred, sources and annotation methods. Finally, the views of Tanevi on some hadith issues were examined.