Sıcak ılıman iklim bölgeleri için düşey yeşil cephe sistemlerinin soğutma etkisinin incelenmesi
Investigation of the cooling effect of vertical green facade systems for hot temperate climate region
- Tez No: 610596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YAĞMUR TOPRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde kentler büyürken, şehir sakinlerine düşen doğal yaşam alanları küçülmektedir. Yeşil alanların azalması kentsel ısı adası etkisi ve ani sıcaklık değişimleri gibi problemlere neden olmaktadır. Kentlerde yeşil dokuyu arttırmak için düşünülen çözüm yollarından birisi de düşey yeşil sistem uygulamalarıdır. Düşey yeşil sistemler bitkilerin doğrudan cepheye sardırılarak ya da destekleyici sistemler aracılığıyla belli doğrultuda yönlendirilerek bina zarfının kaplandığı cephe sistemleridir. Yapılan araştırmalar bina zarfının bitkilendirilmesinin binaya ve çevreye olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Kentsel ısı adasını azaltmak, ısı ve ses yalıtımı sağlamak, biyolojik çeşitliliğe katkı sağlamak, hava kalitesini iyileştirmek bu faydalardan bazılarıdır. Araştırmanın çıkış noktası binaların soğutma yükünün fazla olduğu kentlerde mevcut durumu iyileştirmek ve soğutma yükünü hafifletmek için düşey yeşil sistem tasarımının irdelenmesidir. Düşey yeşil sistemlerin bina kabuğuna olan soğutma etkisinin araştırıldığı bu çalışmada ulusal ve uluslararası kaynaklardan faydalanılmıştır. Düşey yeşil sistemlerin bina zarfına olan soğutma etkisini incelemek için akademik literatürden soğutma etkisinin araştırıldığı deneysel çalışma seçilmiştir. İspanya, İtalya, Yunanistan, Çin, Japonya ve ABD'de yapılmış 10 deneysel çalışma seçilmiştir ve deney sonuçlarına göre düşey yeşil sistemlerin cephedeki performansı yorumlanmıştır. Seçilen kaynaklar yaz mevsiminde ve sıcak ılıman iklim görülen bölgelerde yapılmış araştırmalarla sınırlı tutulmuştur. Araştırmanın kısıtlanmasının nedeni, sıcak ılıman iklim bölgesinde yer alan kentlerde yaz aylarında soğutma yükünün daha fazla olmasıdır. Bu sebeple Türkiye'de sistem motivasyonunu irdelemek için sıcak ılıman iklim özelliklerinin görüldüğü ve yaz aylarında sıcaklığın fazla olduğu Antalya ili Alanya ilçesinde sistem uygulanabilirliği tartışılmıştır. İncelenen araştırma bulgularından yola çıkılarak, düşey yeşil sistemlerin sıcak ılıman iklim bölgelerinde yaz aylarında cephe zarfının sıcaklığını düşürmeye yardımcı olduğu ve yaşayan cephede daha fazla verim sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays while cities get bigger, natural habitats for urban residents are decreasing. Decreasing green areas cause many problems such as urban heat island effect and rapid temperature changes. One of the solution methods to increase the green areas which in abroad is vertical green systems. Vertical green systems are the facade systems that building envelope covered by plants directly or directing them through a supporting system to cover. Researches show that planting the building envelope has many positive effects to building and environment. Reducing the urban heat island effect, providing heat and sound insulation, contributing to biodiversity, improving air quality are some of these benefits. The starting point of this research is to examine vertical green systems in order to improve current situation and to reduce the cooling load in cities where the cooling load of buildings is high. In this research, which is cooling effect of vertical green systems on building envelope, it is utilized from national and international academic sources. In order to investigate the cooling effect of the system, experiments in which cooling effect was investigated from the academic literature were selected. It was chosen 10 experiments which were performed in Spain, Italy, Greece, China, Japan and USA and vertical green system's performance on facade were interpreted according to the experiments' results. Selected resources are limited with studies that have been made in summer time and zones in which hot climate type is dominant.The reason for the limitation of the study is that the cities in the warm temperate climate region have more cooling loads in summer. For this reason, to discuss motivation of the system in Turkey, province of Antalya's Alanya district is chosen for system's applicability is discussed. Based on the analyzed study findings, it is extrapolated that, vertical green systems lend assistance for decreasing facade temperature in hot climate zone in summer time and increase efficiency at living facade.