Hannah Arendt ve modern toplum eleştirisi
- Tez No: 61079
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada Toplumsal Eylem Sosyolojisi ve Toplumsal Sistem Sosyolojisi bağlamında Hannah Arendt'in modern toplum eleştirisi incelenmiş: Emek ve iş kavramlarının geçirdiği tarihsel dönüşümün içerdiği anlam kaymasının Türkçe'de de oluştuğu saptanmıştır. Modern toplumun doğasını 'Polis'in yapısından hareketle geliştirdiği kavramsal model bağlamında inceleyen ve eleştiren Arendt, çağımız sosyal problemlerini insanın eylemlilik potansiyelini yitirmesiyle izah etmektedir. Totalitarizm olgusunu da bu kavramlaştırma etrafında inceleyen Arendt, konuyla ilgili olarak yeni bir literatür oluşturmuştur. Çalışmamızda Arendt'in toplumsal olana ilişkin dile getirdiği eleştiriler sosyolojik bağlam açısından ele alınarak eleştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca eylem olgusuna yüklenen anlamın kurgusal niteliği üzerinde durularak, bu kavramlaştırmanın arka planındaki zihniyet ve değerlerin paradigmatik olduğu eleştirisi dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, It was examined Hannah Arendt's criticism of modern society in context of Sociology of Social Movement and Sociology of Social System: It was observed that the meaning varience in the historical evalution of the conceptions of 'labour' and 'work' had was contained in Turkish, too. While Arendt examines and critices the nature of modern society in context of a conceptional schemata that she developed by beginning to examine the structure of“Polis”, at the same time, she claims that social problems of our age could be exp lained by man's losing his potentiality of movement. Even by examining the fact of totalitarism in the framework of her conceptional schemata, she developed a new li terature. In our study It was tried to criticise Arendt's criticisms related with social facts by looking with the eyes of sociology. And by, especially, persisting on the as pect of speculative quality of meaning that was attributed to the fact of movement, It was argued that the intellect and values that underlies the background of this con ceptional schemata is paradigmatic. 1 1-5 y,»wi«»r '