Cumhuriyet Halk Partisi'nin 'İlk Hedefler Beyannamesi' (15 Ocak 1959)
'The Declaration of The First Goals' of The Republican People's Party (January 15,1959)
  1. Tez No: 610871
  2. Yazar: OZAN SÜLÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, 12-15 Ocak 1959 tarihleri arasında toplanan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 14. Büyük Kurultay'ında kamuoyuna duyurulan“İlk Hedefler Beyannamesi”ni incelemektedir. Birinci bölümde, İkinci Dünya Savaşı sonunda Türkiye'nin durumu ve Demokrat Parti'nin kuruluşu üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm, beyannamenin oluşum süreci ve duyurulması hakkında bilgi vermekte, beyannamenin ortaya çıkmasının nedenlerini incelemektedir. Son bölümdeyse İlk Hedefler Beyannamesi'nin içeriği 1961 Anayasası ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines,“The Declaration of The First Goals”which was announced to the attention of the public at the 14th Grand Meeting of The Republican People's Party that was gathered Jan.12-15, 1959. At the first section, the state of Turkey after The Second World War and the establishment of the Democrat Party are discussed. The second section gives information about the development process of the declaration and examines the causes that shaped it. Final section compares the content of The Declaration of the First Goals and The Constitution of 1961.