Belirsizlik için küme teorileri ve karar verme problemleri
Set theories for uncertainty and decision making problems
- Tez No: 610945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tez beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezde kullanılan kavramların literatür bilgileri verildi. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan ve literatürde yer alan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Dördüncü bölüm tezin özgün kısmı olup üç alt bölüme ayrılmıştır. Birinci alt bölümde sabit bir parametre kümesi ile bir başlangıç evreninde tanımlı soft topolojik uzaylarda soft 𝛼𝐴- küme, soft 𝛼𝐵- küme, soft 𝛼𝐶-küme ve soft 𝛼𝐿𝐶-küme kavramlarını tanımladık ve birbiriyle olan ilişkilerini inceledik. Aynı zamanda soft 𝛼𝐴- süreklilik, soft 𝛼𝐵- süreklilik, soft 𝛼𝐶-süreklilik ve soft 𝛼𝐿𝐶-süreklilik kavramlarını çalıştık. Son olarak soft 𝐴-süreklilik ve soft 𝛼-sürekliliğin dağılımlarını elde ettik. İkinci at bölümde, sabit bir parametre kümesi kullanılarak bir başlangıç evreni üzerinde tanımlı bipolar soft süzgeçler sunulmaktadır. Aynı zamanda bipolar soft süzgeç tabanı ve alt tabanı kavramları verilmektedir. Üçüncü alt bölümde ise belirsizlik problemlerinin çözümüne yönelik birçok farklı uygulama çalıştık. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis was consisted of five chapters. In the first section, the subject of the thesis is introduced, in the second section, literature knowledges of concepts used in thesis were given. In the third section, the basic definitions and theorems which used in this thesis and taken place in the literature were presented without proof. In the fourth section is the original part of thesis and is divided into three sub-sections. In the first sub-section, we introduce the concepts of soft 𝛼𝐴-set, soft 𝛼𝐵-set, soft 𝛼𝐶-set and soft 𝛼𝐿𝐶-set in soft topological spaces which are defined over an initial universe with a fixed set of parameters and investigated their relationships with each other. We also introduce the concepts of soft 𝛼𝐴-continuity, soft 𝛼𝐵-continuity, soft 𝛼𝐶-continuity and soft 𝛼𝐿𝐶- continuity. Finally, we obtain two decompositions of soft 𝛼-continuity and soft 𝐴-continuity. In the second sub-section, we present bipolar soft filters which are defined over an initial universe using a fixed parameter set. At the same time, bipolar soft filter base and sub-base concepts are given. In the third sub-section, we tried many different applications for the solution of the problem of uncertainty. In the fifth section, the results and recommendations were presented.