Atık tekstil ürünlerinden hidroksipropilmetil selüloz (HPMC) sentezi, karakterizasyonu ve inşaat sektöründe kullanımının araştırılması
Synthesis and characterization of hydroxypropylmethyl cellulose (HPMC) from waste textile products: Investigation of use in the construction sector
- Tez No: 610950
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bir ülkenin kalkınabilmesi o ülkenin kimya sanayinin gelişmişliğine bağlıdır. Türkiyede'ki kimya sanayi gerek hammadde gerekse kimyasal madde bakımından büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Dolayısıyla ülkemizin kalkınabilmesi için temel kimyasal maddelerin üretimi ve ülkemizde bulunan hammaddelerin kullanılabilirliğine yönelik Ar-Ge çalışmaları yapılmalıdır. Yıllık yenilenebilir bir bitki olan pamuk ve tekstil fabrikalarında ortaya çıkan atıklarda büyük oranlarda selüloz bulunmaktadır. Bu atıklardan biri olan havlu kırpıntılarından katma değeri yüksek Hidroksipropilmetil selüloz (HPMC) sentezlenmiştir. Bunun için önce havlu kırpıntıları NaOH ile -20 oC'de merserize edilmiştir. Merserize selüloz sonra sızdırmaz basınçlı bir reaktörde izopropil alkol (İPA) ortamında propilen oksit (C3H6O) ve klorometan (CH3Cl) ile reaksiyonu gerçekleştirilerek elde edilen HPMC sentezlenmiştir. Sentezlenen HPMC'ların 1H-NMR, FT-IR ve XRD spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmış, DTA/TGA ile termal yapısı ve SEM ile yüzey morfolojileri incelenerek viskoziteleri ölçülmüştür. Yapısı aydınlatılan HPMC'lar daha sonra inşaat sektöründeki uygulama alanı olarak çimento pastasının prizlenme (hidratasyon) süresi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of a country depends on the development of the chemical industry of that country. Turkey chemical industry in terms of raw materials and chemicals are largely dependent on external. Therefore, for the development of our country, R & D studies should be carried out for the production of basic chemicals and the usability of the raw materials in our country. There is cellulose with high added value in cotton which is an annual renewable plant and also in the waste produced of textile factories. Hydroxypropylmethyl cellulose (HPMC) with high added value was synthesized from one of these wastes, towel clippings. Therefore, firstly towel scraps were mercerized with NaOH at -20 oC. To synthesize hydroxypropylmethyl cellulose, mercerized cellulose was then reacted with propylene oxide (C3H6O) and choloromethane (CH3Cl) in isopropyl alcohol (IPA) in a sealed pressure reactor. The structure of the synthesized HPMCs was characterized by 1H-NMR, FT-IR and XRD spectroscopy, thermal structure by DTA/TGA and surface morphology by SEM were examined, the viscosity was also measurment. HPMCs whose structure is illuminated, were then examined for the effect of cement paste on the hydration time in terms of application area in the construction sector.