Design wireless sensor network with software defined network
Yazılım tanımlı ağ ile kablosuz sensör ağı tasarlayın
- Tez No: 610959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yazıda, Yazılım Tanımlı ağlara dayanan kablosuz sensör ağları tasarımı sunar. Bu yazıda, mimarlığın ağ oluşturmada nasıl kullanılabileceğini gösteren bazı örnekler sunuyoruz. Ayrıca, WSN ağını SDN kontrol cihazıyla nasıl tasarlayacağımızı ve bu ağın performansını nasıl değerlendirebileceğimizi tespit ediyoruz. WSN ağı tasarımımız bir sink düğümü ve yirmi dört WSN düğümünden oluşur. Ağ ilk önce SDN kontrol cihazı kullanılmadan test edilir. Ardından, WSN ağı SDN denetleyicisiyle çalıştırılır. Her iki senaryo da ana performans parametresinin (Alınan paket, Alınan güç, Çıktı) incelenmesi ve analizi ile değerlendirilir ve bir karşılaştırma yapılır. SDN denetleyicisine sahip alınan WSN paketi, SDN denetleyicisine sahip olmayan WSN ağı paketine kıyasla (% 53) arttırılmıştır. SDN denetleyicisiyle WSN ağının çıkışı, SDN denetleyicisiyle WSN ağının çıkışı ile karşılaştırıldığında (% 53.2) artar. SDN denetleyicisiyle WSN ağının alınan gücü SDN olmadan WSN ağının alınan gücüyle karşılaştırıldığında (% 3) arttırılır. Ayrıca bu yazıda Gerçek Düğüm (Z1 mote) kullanarak WSN ve SDN ağlarını uyguluyoruz. Görebildiğimiz son ağdan, Gerçek Ağ kullanımı (Z1 mote) ve simüle edilmiş düğüm arasındaki küçük farklılığı görebiliriz. Çıkış ,alınan pakette artışa bağlı olarak artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper present design to wireless sensor networks based on Software Define networks .in this paper we provide some examples that show how architecture can use for networking .We also identify how to design WSN network with SDN controller and how to evaluate the performance of this network. Our design of WSN network consist of one sink node and twentyfour WSN node. The network is first tested without using SDN controller. Then the WSN network is operated with SDN controller. Both scenarios are evaluated by studding and analysis the main performance parameter (Received packet, received power, Throughput) and a comparisons is made. The received packet of WSN with SDN controller is increased by (53%) compared by received packet of WSN network without SDN controller. The throughput of WSN network with SDN controller is increased by (53.2%) compared by throughput of WSN network with SDN controller. The received power of WSN network with SDN controller is increased by (3%) compared by received power of WSN network without SDN. Also in this paper we implement networks of WSN and SDN using Real Node (Z1 mote) . From the last network we can see that the we can see small different in result between Real Network using (Z1 mote ) and simulated node Throughput is increased due to the increase in receive packet