Kablosuz duyarga ağların programları için platformdan bağımsız modelleme ortamı
Platform independent modeling of wireless sensor network programs
  1. Tez No: 620562
  2. Yazar: BURAK KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, Kablosuz Duyarga Ağları (KSA)'ndaki yazılım karmaşıklığını gidermek amacıyla Model-Güdümlü Geliştirme yaklaşımı çalışılmıştır. Dahası, KSA seviyesi bir ağ geçiti aracılığı ile internete açılmış ve sistemin bir kısmında Nesnelerin İnterneti uyumlu cihazlar kullanılarak, hem Kablosuz Duyarga Ağları hemde Nesnelerin İnterneti paradigmaları için modelleme ortamı sunulmuştur. İlk aşamada, bir Model-Güdümlü Geliştirme (MGG) yaklaşımı sağlamak için, Contiki ve RIOT işletim sistemleri kullanılarak bir sistem tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistemin geliştirilmesi ve tasarlanmasında, karmaşık ve zaman harcayan kısımlar analiz edilmiştir. İkinci aşamada, iki işletim sisteminin ortak özellikleri belirlenmiştir. Bu ortak özelliklliklere bağlı olarak, hem RIOT hemde Contiki işletim sistemleri için bir Platforma-Özgü Model (PÖM) oluşturmak için üst-model ve bir modelleme ortamı tasarlanmıştır. PÖM kullanılarak, tasarımcı Contiki ve RIOT ortamları için kod üretebilir ve Petri-net ile tasarlanan istemin ayrık olay analizlerini yapabilir. Son aşama, bu iki işletim sistemi için Platformdan-Bağımsız Model (PBM) oluşturmaktır. PBM, PÖM seviyesi için hızlı tasarım sağlamak için tasarlanmıştır. Ortak özellikler ve nitelikler PIM seviyesinde birleştirilmiştir. Bu sayede, model elemanları ve nitelikleri, PBM'den PÖM'e dönüşüm yaparken tasarımcıya daha fazla soyutlama sağlamak için dönüşüm kurallarında otomatik olarak üretilmek üzere tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a Model-Driven Development (MDD) approach is studied to deal with software complexity in Wireless Sensor Network (WSN). Moreover, using a gateway the WSN level is opened to the Internet and in a part of the system Internet of Things (IoT) devices are used to present modeling environments for both WSN and IoT platforms. In the first phase to provide a Model-Driven Development approach, a system is designed and developed in WSN using Contiki and RIOT operating systems. During the design and development of this system, complex, and time-consuming parts are analyzed. The second phase of the common features of these two operating systems are determined. Based on these commonalities, a meta-model and a modeling environment are designed to construct a Platform-Specific Model (PSM) for both RIOT and Contiki operating systems. Using PSM, the designer can generate codes for Contiki and RIOT target platforms and can make discrete event analyses of the designed system in Petri-net. The last phase is to create a Platform-Independent Model (PIM) for these two operating systems. The PIM is designed according to provide fast design for the PSM level. The common features and attributes are merged in the PIM level. In this way, model elements and attributes are defined to be automatically generated to provide more abstraction for the designer when transforming PIM to PSM model.