Demanslı bireylerde farklı sanal gerçeklik uygulamalarının yürüyüş, denge, postür, kognitif durum ve yaşam kalitesine etkisinin karşılaştırılması
Comparision of the effect of different virtual reality on gait, balance, posture, cognitive status and quality of life in people with dementia
  1. Tez No: 611028
  2. Yazar: SEVİLAY SEDA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, demanslı bireylerde standart egzersiz programı ve farklı sanal gerçeklik eğitimlerinin yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, denge, postür kognitif durum ve yaşam kalitesine olan etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmamıza 30 birey ( 22 kadın, 8 erkek; 79.80 ± 7.62 yıl) dahil edildi. Bireyler üç gruba ayrılarak 6 hafta boyunca haftada 2 gün egzersiz eğitimi verildi. Xbox grubuna egzersiz programı ve Microsoft Xbox 360 Kinect™ ile sanal gerçeklik eğitimi, ALDA grubuna egzersiz programı ve ALDA™ Balance Gear ile sanal gerçeklik eğitimi ve Egzersiz grubuna ise yalnızca egzersiz programı verildi. Bireylerin, tedavi öncesinde ve sonrasında kognitif durumları SMMT, yaşam kalitesi EQ-5D-3L, postürleri NYPS, dengeleri BDÖ ve ZKYT ile yürüyüşlerinin zaman mesafe karakteristikleri BTS-G Walk cihazı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of exercise programme and different virtual reality training on spatio-temporal characteristics of gait, balance, posture, cognitive status and quality of life in people with dementia. In this study 30 indivuduals (22 female, 8 male; 79.80 ± 7.62 years) were included. The individuals were divided into three groups and were given training 2 days a week for 6 weeks. In the Xbox group exercise programme and VR training with Microsoft Xbox 360 Kinect™ , in the ALDA group exercise programme and VR training with ALDA™ Balance Gear and in the Exercise group only exercise programme were given. Before and after the treatment, cognitive status with SMMT, quality of life with EQ-5D-3L, posture with NYPS, balance with BBS and TUGT and spatio-temporal parameters of gait with BTS-G Walk were evaluated.