Beyin patolojilerinde perfüzyon sinti-tomografisinin klinik değeri
- Tez No: 37668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
-95- VI-ÖZET Bu çalışmada; Subaraknoid Kanamalı (SAK), Kronik Afazi'li, Epileptik, Demans'lı.Parkinson lu, İntra-kraniel kitleli, vasküler oklüzyonlu ve şizofrenik olmak Üzere 8 hasta grubundan 60 hasta ve 15 gönüllü kontrol olgusuna, Tc-99m HM PAO Beyin Per- füzyon SPECT'i uygulandı ve sonuçlar diğer test sonuçları ile karşılaştırılarak (X^ı§ınlx. BT, SEP, DSA.GAT gibi) kliniğe olan katkıları, avantaj ve dezavantajları araştırıldı. Beyin perfüzyon sinti-tomograf isinin SAK'lı hastalarda serebral vazospazmın evalüasyonunda, demanslı ve epileptik hastaların tanı ve ayırıcı tanısında, kronik afazik hastaların tanı ve takibinde, vasküler oklüzyonlu hastaların ise pre ve post operatif değerlendirilmelerinde klinisyene çok önemli fizyolojik-fonksiyonel veriler sağlayacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
-96- VII-SÜMMARY In this study, Tc-99m HM PAO Brain Perfusion SPECT was app lied to 15 volunteers and 60 patients being chronic aphasic, epi leptic, schizophrenic and having surarachnoid hemorage, intra cra nial mass, vascular occlusion, dementia and Parkinson's Disease. SPECT results were compared with the other test results applied to these patients and the value of the SPECT is evaluated. SPECT was found to provide more physiologic and functional information to the clinician in the diagnosis and evaluation of dementia and epileptic patients, in the diagnosis and follow-up of chronic aphasic patients, in the evaluation of cerebral vaso- spazm in patients having SAH and in the pre and post operative evaluation of patients having vascular occlusion.