Türk vergi sisteminde toplama esası
- Tez No: 61105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Gelir Vergisinde toplama esası ve bu esas kapsamında aile reisi beyanı ve zararların mahsubuna ilişkin ilkeler ve usullerin ortaya konulmasına yöneliktir. Çalışma, bu amaç doğrultusunda Uç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, Gelir Vergisinin Türk vergi sistemi içindeki yeri ve konu mu belirlendikten sonra Gelir Vergisinde mükellefiyet şekilleri ele alınmıştır. İkinci bölümde geliri oluşturan kazanç ve iratlar belirlenmiş ve bu kazanç ve iratların vergilendirilme esasları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, gelir vergisinin tarh ve tahsili kapsamında yıllık beyan name, gelirin toplanması, toplama esasının dayandığı ilkeler.toplama yapılan ve yapılmayan hallerle ihtiyari toplama, ülkemizde toplama esası uygulaması, aile reisi beyanı, zararların mahsubu gibi kavramlar ve konular birbirinin ayrılmaz birer parçası olarak düşünülerek birlikte ele alınmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Genel değerlendirme, sonuç ve önerilerde ise ülkemizde mevcut uygulama çerçevesinde toplama esası ve bu esasın teorik temeli olan üniter gelir vergisi sisteminden ne kadar uzaklaştığı ve bu günkü durumu ile ilgili değerlendirmeler ve ulaşılan sonuçlar ifade edilmiştir. Yine bu bölümde, Türk Gelir Vergisinde toplama esasının alanının oldukça daraltılmış olduğu ve bu haliyle sedüler gelir vergisi sistemine doğru bir gelişmenin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we are concerned with estimating the degree of adding principle in Turkish Income Tax system. The outline of the study is as follows: In section 1 we discuss the scope of income taxes in Turkish tax system. The section 2 aims to explain the elements of income. Those elements of income are as follows : Commercial gains, agricultural gains, wages and salaries, professional gains, movable and immovable gains and other gains and revenues. Then, in section 3 we present some basic concepts about the adding principle in Turkish tax system. Meanwhile, we are study on the optional adding, family taxation, return of income etc. in this section. The ending part of this study to comprise general appraisals and conclusions. In this section we study on the applicability of adding principle in theory and practise. In our survey of the details of Turkish uniter taxation system and adding principle unfavourable aspect have been indicated from the standpoint of theoretical bases. We can say that the Turkish system is a mixed income tax system.