Türk vergi sisteminin etkinliği açısından bilgi toplama ve istihbarat
- Tez No: 51041
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL AKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Günümüz vergi sistemlerinin temel ilkelerinden biri, vergilendirmenin yükümlülerin vereceği bilgilere göre yapılmasıdır. Vergi idaresinin vergilendirmeye ilişkin olaylar ve işlemleri yürütebilmesi için bilgiye ve istihbarata ihtiyacı vardır. İdarenin bu bilgi ve istihbarat ihtiyacı beyana dayanan tarh sisteminde ne kadar önemliyse diğer usuller için de en az o kadar önemlidir. Bugün beyan usulünde bile istenilen sonuçlar alınamamaktadır. Bunun için beyanların idare tarafından incelenmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. Beyan yönteminin başarılı olabilmesi yükümlülerin vergilendirme ile ilgili bilgi ve belgeleri zamanında ve eksiksiz olarak vergi idaresine vermelerine bağlıdır. Bilgi toplama pasif bir işlev olmayıp, belirli bir amaca yönelmiş aktif bir çalışmadır. Bu çalışma da esas olarak bilginin toplanması, sınıflandırılması, yorumlanması, saklanması ve kullanıma sunulması işlevleri görülmektedir. Ülkemizde idarenin değişik bilgi toplama yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar özel bilgi toplama yöntemleri (ortalama kar haddi, asgari gayri safi hasılat esası, asgari zirai kazanç esası, asgari zirai vergi esası), genel bilgi toplama yöntemleri (yoklama, vergi incelemesi, arama, bilgi toplama) şeklinde sınıflandırılabilir. Bazı ülkelerde ise bilgi toplama yöntemleri farklı şekillerde yürütülmektedir. Mesela: ABD'de vergi soruşturmaları bilgi toplama servisleri tarafından yapılmaktadır. Fransa'da mükellefin beyannamesinde gerekli bilgileri verip vermediğine göre bir ön inceleme yapılmaktadır. İngiltere'de mükellefin verdiği bilgiler tarh' ta esas alınmaktadır. Almanya'da yerli yabancı herkes kendini bildirim dairelerine kaydettirmektedir. Türkiye'de ise önemli boyutlarda bir vergi kayıp ve kaçağının olduğu bilinmektedir. Bunu önlemek için her şeyden önce vergi idaresinin etkin bir bilgi akış sistemi kurmasıgerekmektedir. Ayrıca aşağıda belirtilen eksikliklerin de bir an önce giderilmesinde yarar bulunmaktadır. 1950'li yıllarda yürürlüğe konulan Mali İstihbarat arşiv yönetmeliğinin günün koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Zira, bu yönetmelik bilgisayar teknolojisinden yararlanmaya başlayan bilgi toplama müessesinin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzaktır. Bilgi vermeye zorunlu olanlar ile bilgi almaya zorunlu olanların bu görevlerini eksiksiz yerine getirmeleri sağlanmalıdır. Bilgi toplamanın her aşamasında etkin bir planlamanın yapılması gerekmektedir. Bilgi toplama müessesinin başardı, etkin ve düzenli olabilmesi için bilgisayar sistemlerinden yararlanılmalıdır. Her ne kadar bu konuyla ilgili olarak, son yıllarda vergi idaresinin otomasyonu çerçevesinde önemli çalışmalar yapılmışsa da bunlar yetersiz kalmaktadır. Bilgi alma, toplama ve istihbarat arşivlerinde görev alacakların nitelik ve nicelikleri mevzuatın uygulama etkinliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Bunların yeterli bilgi birikimine sahip olmaları sağlanmalıdır. Son olarak da, vergi dairelerinde kaydı bulunan mükelleflere tek vergi numarası vermek suretiyle Türkiye genelinde merkezi mükellef sicil kütüğü oluşturulmuştur. Yalnız bu tek vergi numarasının başardı olabilmesi için verilecek bilgilerin güvenilirliğinin sağlanması ve bilgilerin merkez sicil kütüğüne tam ve doğru olarak aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the basic principles of today's taxation system is that, it is based on the information provided by tax payers. In order to process and evaluate taxation related applications, internel revenue service is in need of information and intelligence. Administration, especially requires information about the all tax payers except the one that taxation depends on declaration based tax determining system. Today, because of the little success even in the declaration based system, tax declaration has to be investigated and controlled by revenue service. Tax payers should be able to obtain necessary information and documents related to taxation on time, and should return to revenue service to achive success in the declaration based system. Information gathering is not a passive process, it is an active process which is directed to certain aims. In this study, information gathering, classification, evaluation, preservation and providing it for usage process has been investigated. There are different information gathering methods of revenue services in our country. These can be classified as; special information gathering methods (such as, an average tax determining based, minimum gross income based, minimum agricultural income based, minimum agricultural tax based,) general information gathering system (such as inspection, tax investigation, search, information gathering). However, in some other countries, information gathering methods are different. For example in the USA, taxinvestigations have been done by the information gathering services. In France, a pre-investigation has been done depending on the information provided by tax-payers, in England the information provided by tax payers hasbeen taken in to account in tax detennining. In Germany, everybody, citizen or non-citizen, has to register themselves to the revenue services. In Turkey, it is known that there is a significant tax loss and tax evasion. To prevent that, very effective information flow system has to be established by revenue services as soon as possible. In addition, it will be better to restore below mentioned deficiencies as early as possible. Financial intelligence archive regulation which was established in 1950, has to be re organized according to todays conditions. Because, this regulation is far behind in responding computer based data gathering-processing services demands. The one that in charge of providing information and the one that in charge of gathering information has to do their duties completely. An effective planning in every steps of the information gathering is necessary. Information gathering services must use computer systems for a succesfull, effective and regular service. Although significant progress has been made in the frame of“computerizing of revenue services”in recent years, these efforts are insufficient. These type of activities have to be accelareted. Qualifications of persons whom will be working in the information gathering and intelligence archives is very important for the effective application of the regulations. They must have enough background in these issues. Finally, centralized records of tax-payers in overall Turkey must be established by giving single tax-payers identity number to every one that is registered in revenue services. However, for the success of this single tax application, reliability of gathered information must be provided and these informations have to be recorded exactly and correctly to the centralized record files.