Pamuklu kumaşların ağartılmasında ozon teknolojisinin sulu ortamda uygulanabilirliğinin incelenmesi
The investigation of the applicability of ozone technology in aqueous mediums for bleaching process of cotton fabrics
- Tez No: 611135
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖRLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ozon, ultrason ve UV teknolojileri, çevre dostu yenilikçi terbiye teknikleri arasında öne çıkmaktadır. Literatür araştırmalarına bakıldığında, klasik yöntemle karşılaştırıldıklarında ekolojik oldukları için yeşil prosesler olarak adlandırılan bu tekniklerden ozon teknolojisinin gaz fazında uygulamaları üzerine araştırmalar yapılmış olup, sıvı ortamda (su içerisinde ozon gazının beslenmesi ile) ozon teknolojisinin kullanımı araştırmaya açık bir teknik olarak değerlendirilmektedir. Ozon gazı beslenmiş su içerisinde çektirme yöntemi göre ağartma işlemi uygulanacaktır. Kullanılan su sertliği, pH, suya beslenen ozon miktarı, ozonlama işlem süresi gibi parametrelerin ağartma işlemine etkisini belirlemek amacıyla süreye bağlı sararma miktarı (Yellowness Index), beyazlık ölçümü (Whiteness Index), çöpel uzaklaşma, ağırlık kaybı, mukavemet, ortalama polimerizasyon derecesine olan etkisi, iyot sorpsiyonu, pektin miktarı ve haşıl sökme dereceleri kontrol edilecektir.
Özet (Çeviri)
Ozone, ultrasound and UV technologies stand out among innovative eco-friendly finishing techniques.When the literature researches are examined, the applications of ozone technology in the gas phase have been made as one of these techniques which are called green processes because they are ecological when compared with the classical method, and the use of ozone technology in liquid medium (with the supply of ozone gas in water) is considered to be open subject to research.Bleaching process will be carried out according to exhaustion method with ozonated water.The effect of parameters such as water hardness, pH, amount of ozone fed into water, ozonation process time on bleaching process (Yellowness Index), whiteness measurement (Whiteness Index), waste removal, weight loss, strength, effect on average degree of polymerization, iodine sorption, pectin content and desizing degree will be checked.