A routing protocol for video streaming applications running over multi-domain software defined networks
Çoklu yazılım tanımlı ağ alanları üzerinde çalışan video akışlandırma uygulamaları için yönlendirme protokolü
  1. Tez No: 611136
  2. Yazar: ELİFNUR KAYSUDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz internet ortamında multimedia oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve veri aktarımının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Sahip olunan kaynakları en verimli biçimde kullanma ve kullanıcının deneyim kalitesini (QoE) arttırma amacıyla uyarlanabilir video akışlandırma son günlerde gözde bir hale gelmiştir. Bu türde video aktarımları kullanılarak sahip olunan kaynaklardan en yüksek fayda sağlanmaya çalışırken aynı zamanda bekleme zamanını en aza indirmek hedeflenmektedir. Sosyal medya, mobil cihazlar ve bulut bilişim geleneksel ağ mimarisini zorlamaktadır. Son dönemde geliştirilen yazılım tanımlı ağlar (YTA) teknolojisi, ağ katmanında kontrol düzlemi ile yönlendirme düzleminin birbirinden ayrılması temeline dayanır. YTA teknolojisi, ağdaki, paket yönlendirme işlemini ayrıştırarak ağ kontrolünün direkt programlanabilir olmasını sağlayan bir mimariye sahiptir. YTA teknolojisinin sunduğu avantajlardan yararlanarak YTA alanlarında video akışlandırma uygulamalarının performansını arttırmaya yönelik yönlendirme ve haberleşme algoritmaları geliştirilebilir. Tez kapsamında, YTA kontrol birimlerinin arasında mesaj iletiminden faydalanarak farklı YTA alanlarında bulunan sunucu ve istemciler arasında çalışacak bir video akışlandırma sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan algoritmanın kullanıcının deneyim kalitesini ve uçtan uca video akış sisteminde hizmet kalitesi arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's Internet environment, multimedia is widely used and constitutes a large part of data transfer. Adaptive video streaming has become more popular recently in order to make the most efficient use of the resources and increase the user's quality of experience (QoE). By using multiple video streams each of which are encoded at different rate, it is aimed to minimize the waiting time while trying to get the most benefit from the resources. Social media, mobile devices and cloud computing challenge traditional network architecture. The recently developed software defined networks (SDN) technology is based on the separation of the control plane and the routing plane in the network layer. SDN technology has an architecture in the network that separates packet routing so that network control is directly programmable. By taking advantage of SDN technology, routing and communication algorithms can be developed to improve the performance of video streaming applications in SDN fields. Within the scope of the thesis, a video streaming system is designed to work between servers and clients in different SDN areas by making use of message transmission between SDN controllers. It is seen that the designed algorithm improves the user quality of experience and service quality in the end-to-end video streaming system.