Türkiye ve Avrupa Birliği'nde uygulanan tarım politikaları: Uyum ve farklılıklar
Turkey's and EU's agricultural policy
- Tez No: 61115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HACIİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya üzerinde insanların yaşamaya başladığı zamandan itibaren tarım ve tarım faaliyetleri kaçınılmaz olmuştur. Çünkü tarımın en önemli fonksiyonlarından biri; insanların öncelikle gıda, ardından giyim ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Ülke ekonomisinin kalkınması ve sanayi sektörüne girdi transferinin sağlanması konusunda tarım sektörünün payı büyüktür. Ancak, tarım kesimi sahip olduğu yapısal özellikler nedeniyle desteklenmeye ihtiyaç duymuştur. Bu çalışmanın temel amacı; öncelikle Türkiye'de uygulanan tarım politikasının ve ülke tarımının belirgin özelliklerinin ele alınarak, ardından büyük bir ekonomik birlik olan AB'nin benimsediği tarım politikalarının özelliklerinin sentezlenmesiyle, Türkiye'nin AB'ne uyum şartlarının ortaya konulmasıdır. Bu amaçla; öncelikle bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde sırasıyla, Türkiye'nin tarihi süreç içerisinde tarım sektörünün yapısı ve uygulanmaya konulan tarım politikalarının temel hedefleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de uygulanan tarımsal destekleme politikalarının yapısı incelenmiştir. Ardından dördüncü bölümde AB'nin Ortak Tarım Politikası'nın belirgin özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra beşinci bölümde Türkiye ile AB arasında var olan tarımsal yapı ve politika farklılıkları ele alınarak ; Türkiye'nin, AB'nin tarım politikalarına uyumunun nasıl mümkün olacağına ulaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; tarım sektörünün ülke kalkınması için vazgeçilmez olduğunu, fakat yapısal özellikleri nedeniyle desteklenmeye ihtiyaç duyacağını söylemek mümkündür. Ancak, belirlenen tarım politikaları ülkenin ekonomik ve sosyal yapısına uygun olmalıdır. Ayrıca tarım politikalarının, gerektiğinde tarım kesiminde reform yapabilecek değişken bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Dünya' da büyük ekonomik oluşumların yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin AB'nin Ortak Tarım Politikası'na uyumunun sağlanması gerekir. Bu durum bir avantaj haline getirilmeli ve ülke ekonomisini iyileştirici bir unsur olarak kullanılmalıdır. vnı
Özet (Çeviri)
When the time human being survived on the Earth, agriculture and agricultural activities have not to been a voided. Since one of the most important agricultural function is first of all to meet nourishment and then clothing. The agricultural sector has important share in respect of developing national economy and realizing income trasfer to industrial sector. However, the agricultural sector, due to its structural characteristics, reguires support. The study's main target is priority handle Turkey's agricultural policy applications and clear characteristics of national agriculture then by means of synthesizing one of the major economic union, the EU's adopted agricultural policy characteristics and to put forward Turkey's accomodation coditions with EU. For this aim, priority of this study's in the first and the second part is handled respectively Turkey's agricultural sector structure in historical prosedüre and main targets of agricultural policy applications. While in the third part is examined Turkey's agriculture support policy structure applications. Then in the fourth part is worked to discover EU's Joint Agriculture Policy's characteristics.After then, in the fifth part is handled the difference between agricultural structure and policy with Turkey and EU, tried to reach how it is possible to accomodate EU's agricultural policy in Turkey. As a result, it is possible to say that the agricultural sector is never renounced but because of its structural characteristics supporting is became necessary. On the other hand, indicated agriculturel policies must satisfy fill reguirements of national economy and social structure. In addition, the agricultural policy has to have a variable structure if necessary to make reform in the agriculturral sector. While economik developments are happening in the world Turkey must accomodate with EU's Acricultural Policy. This condition can be taken as a advantage and used to improve national economy. IX