Minimum error design of software defined radio transceiver model using MATLAB
MATLAB kullanan minimum hata yazılımı tanımlı radyo (SDR) alici-verici modelinin tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 611152
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu yazıda MATLAB kullanan minimum hata yazılımı tanımlı radyo (SDR) alıcı-verici modelinin tasarımı ve simülasyonu sunulmaktadır. SDR, kablosuz mobil sistemlerdeki geleneksel uygulamaların yerini alacağı için öncelikli araştırma konusu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle iletişim sistemlerinin ve kullanıcı taleplerinin yanı sıra mobil işlevsellik endüstrisindeki hızlı büyümeyi toplamak için kullanılan SDR teknikleri kullanılmalıdır. Aşağıdaki örnekleme teorisi, örneklenen taşıyıcıyı almak için kullanılır ve 64-QAM modülasyon şeması kullanılarak farklı standartlar gerçekleştirir. Gürültünün etkisini göstermek ve düşük hata oranı sağlamak için farklı kanal performansı değerlendirilmiş ve araştırılmıştır. Modern iletişim sistemlerinde, daha karmaşık kodlama ve modülasyon şeması ile benimseme, mobil cihazın herhangi bir bileşenini değiştirmeye gerek kalmadan daha önemli hale geldi. Bu nedenle, mevcut nesil mobil sistemler kuşağı, yeni nesil ile piyasada daha etkili ve popüler olacak şekilde geliştirilmiştir. Önerilen modelin uygulama sonuçları, mevcut mobil üretimi desteklemek için ümit vaat eden bir performans göstermektedir ve düşük güç tüketimi ile birlikte hızlı ve küçük boyutlu cihazlarla yeni teknolojiyi hızlandırabilir. Ek olarak, bu modelde düşük bit hata oranı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and simulation of minimum error software defined radio (SDR) transceiver model using MATLAB is presents. The SDR has come out as priority topic of research since it wills replace for traditional implementation on wireless mobile systems. The SDR techniques have to be used which is particularly in gathering the fast growth of communication systems and user demands as well as the industry of mobile functionality. The under sampling theory is used to receive the carrier sampled and performs different standards using 64-QAM modulation scheme. Different channel performance was evaluated and investigates to show the effect of noise and provide low error rate. In modern communication systems, the adoption with more complicated coding and modulation scheme become more important without need to change any component of mobile device. Therefore, the current generation of mobile systems was developed to be more effective and popular in the market with new generation. The implementation results of proposed model shows promising performance to support the current mobile generation and could accelerate to new technology with fast rate and small size device as well as low power consumption. In addition, low bit error rate have been provided in this model.