OFDM system cyclic prefix characteristic analysis for WIMAX technology
  1. Tez No: 611167
  2. Yazar: IBRAHIM NAJIM ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Modern dünyada, Kablosuz İletişim Sistemi hayatın her alanında yer almaktadır. Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) tabanlı, farklı adaptif modülasyon tekniklerine dayanan Mikrodalga Erişimi (WIMAX) sistemi için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik, şu anda tartışma konusudur.MIMAX, diğerlerine göre daha geniş bir aralık ve bant genişliği sunan yeni nesil geniş bant kablosuz teknolojisidir. Wireless Fidelity (Wi-Fi) ve Ultra Wideband (UWB) standart ailesi gibi mevcut genişbant kablosuz erişim teknolojileri. Bu araştırma, verici ucunda ek bitler ekleyen döngüsel ön ek kavramını kullanarak WIMAX'ın fiziksel katmanında uyarlanabilir modülasyon tekniği kullanarak Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklama (OFDM) üzerine odaklanmıştır. Döngüsel ön ekin amacı, semboller arası etkileşimi en aza indirmek ve bit hata oranını iyileştirmektir. MATLAB yazılımı, döngüsel önek ile OFDM modelini geliştirmek ve WIMAX sisteminin performansını analiz etmek için kullanılır. Bu sistemin performansı, bir döngüsel önek, iki döngüsel önek ve döngüsel önek olmayan modeller arasında karşılaştırılır. Performans analizi, Bit Hata Oranı (BER), Sinyal Gürültü Oranı (SNR) ve hata olasılığına dayanmaktadır. Simülasyon sonuçları, BPSK ve QPSK modülasyonlarının düşük bit hata oranına sahip olduğunu gösterirken, 64-QAM düşük SNR'deki 14 dB' ye eşit BER=〖10〗^(-3) eşit en yüksek bit hata oranına sahiptir. Hata olasılığı için, p_e= 〖10〗^(-1) ve p_e= 〖10〗^(-4) arasında modülasyon şeması SNR, 2dB ila 345dB arasındadır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, Wireless Communication System are involved in every part of life. Worldwide Interoperability for Microwave Access (WIMAX) system based on Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) with different adaptive modulation techniques is currently the topic of discussion.WIMAX is the next generation of broadband wireless technology which offers a greater range and bandwidth compared to the other available broadband wireless access technologies such as Wireless Fidelity (Wi-Fi) and Ultra Wideband (UWB) Family of standards. This research is focus on Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) using adaptive modulation technique on the physical layer of WIMAX using the concept of cyclic prefix that adds additional bits at the transmitter end. The purpose of the cyclic prefix is to minimize the inter symbol interference and to improve the bit error rate. The MATLAB software is used to develop the OFDM model with cyclic prefix and analysis the performance of the WIMAX system. The performance of this system is compared between the models with one cyclic prefix, two cyclic prefix and without cyclic prefixed. The performance analysis is based on the Bit Error Rate (BER), Signal to Noise Ratio (SNR) and probability of error. The simulation results shows that modulation BPSK and QPSK have the low bit error rate while 64-QAM has the highest bit error rate equal to BER=〖10〗^(-3) at low SNR equal to 14 dB. For the probability of error, between p_e= 〖10〗^(-1) and p_e= 〖10〗^(-4) the modulation scheme SNR between 2dB to 345dB.