Node localization based on anchors nodes in wireless sensor network
- Tez No: 611197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
WSN'ler şu anda geniş bir sağlık, çevre, kamu ve askeri talep yelpazesini gözlemlemek için kullanılmaktadır. Genel olarak tıbbi alanda ve kablosuz tıbbi sensör alanında ve Oslo Üniversitesi hastanelerinin farklı merkezlerinde, altı farklı sensörün uygulanması ve geliştirilmesini tamamladılar. Bu altı cihaz, kablosuz basınç transdüseri, ivmeölçer, pulmoner hava debimetresi, sıcaklık sensörü ve daha fazlasını içeren tıbbi alanda bir atılımdır. Askeri alanı, enerji tüketimi, güvenlik, yeniden yerleşim ve diğer askeri amaçlar gibi bu tür kablosuz cihazlarda geliştirmek de mümkündür. WSN, bir alanda genişletilmiş noktaların bir kombinasyonundan oluşur, her nokta verileri alır ve bunları toplanan verilerin işlenip analiz edilebildiği merkezi konuma (ana istasyon adı verilir) iletir. Bir düğümün konumunu bulma WSN'de önemli bir sorun olmuştur. Bir WSN'deki yerelleştirme düğümleri, tanınmış noktaların yardımıyla farklı noktaların yönlerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Kablosuz ağların doğruluğu, doğru bir şekilde tanımlanmış ve lokalize edilmiş noktaların sayısından açıkça etkilenebilir. Bu yazıda, önerilen yöntemlerle PSO ve BOA olarak bilinen yöntemleri kullandık ve analiz ettik. Bir MATLAB uygulaması kullanılarak yapılan simülasyon ve sonuçlar, önerilen yöntemin diğer yöntemlerden daha yüksek doğruluk ve daha az hata elde ettiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
WSNs are currently utilized to observe an extended range of health-care, environmental, public, and military demands. In the medical field in general and the field of wireless medical sensor and in the different centers of the hospitals of the University of Oslo, they completed the implementation and development of six different sensors. These six devices represent a breakthrough in the medical field, including the wireless pressure transducer, accelerometer, pulmonary air flow meter, temperature sensor and more. It is also possible to develop the military field in this type of wireless devices such as sensors of energy consumption, security, resettlement and other military purposes. WSN is formed of a combination of points expanded in a domain, every point receives data and transmits them to the central location (named a base station) where collected data can be processed and analyzed. Find the position of a node has been a significant problem in WSN. Nodes localization in a WSN seeks to define the directions of different points with the assistance of recognized points. The accuracy of wireless networks can be clearly affected by the number of points that have been identified and localized correctly. In this paper, we employed and analyzed known methods, namely PSO and BOA with the proposed one. The simulation conducted out by using a MATLAB application, and outcomes prove that the suggested method gain higher accuracy and less error than other methods.