Sıçan ovaryumunda iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine propolisin etkileri
Effects of propolis on ischemia / reperfusion injury in rat ovarium
- Tez No: 611196
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Propolis farmakolojik aktiviteleri ile çekici bir bileşiktir. Propolis'in geniş biyolojik aktivite yelpazesine rağmen, iskemi-reperfüzyon sırasındaki etkisinin ayrıntılı mekanizmaları tanımlanmamıştır ve araştırılması gerekir. Bu nedenle, bu çalışmada propolisin ovarium iskemisi-reperfüzyon hasarı (I/RI) üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sprague-Dawley sıçanlar dört gruba ayrılmıştır: Grup 1, kontrol; Grup 2, iskemi - reperfüzyon (I/R); Grup 3, 200 mg/kg propolis almış olan; Grup 4, ovarium iskemisi + 200 mg/kg propolis (I/R'den 60 dakika önce). İskemi, her iki yumurtalık için 3 saat süreyle damar klipsi uygulanarak oluşturulmuştur. 3 saatlik bir reperfüzyondan sonra, her bir gruptan sıçanın yumurtalığı miyeloperoksidaz (MPO), lipit peroksidasyon ürünü (MDA), interlökin-6 (IL-6) ve antioksidan enzim aktivitelerinin ölçümü için çıkarılmıştır. Ayrıca, yumurtalıkta TNF-α 8-OHdG ve kaspaz-3 ifadeleri immünohistokimyasal olarak tespit edilmiştir. Yumurtalık hücre hasarları da rutin H&E boyama metodu ile histolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, I/RI proinflamatuvar sitokinlerde artışlara, oksidatif-DNA hasarına, apoptoz, artan MPO seviyelerine ve yumurtalığın antioksidan enzim aktivitelerinde azalmalara neden olmuştur. Oysa, propolis ön-muamelesi immünohistokimyasal ve biyokimyasal parametreleri ve yumurtalıktaki patolojik skorları I/RI grubuna göre anlamlı bir şekilde tersine çevirmiştir. Bu doğal bileşik, germ hücre apoptozunu azaltmış ve patolojik bulguları iyileştirmiştir. Ayrıca, propolisin terapötik müdahalesinin DNA ve doku hasarını, inflamasyonu, apoptozu ve yumurtalıktaki oksidatif stresi düzelttiği gözlenmiştir. Böylece, propolisin I/R'ye bağlı infertilite ve morbiditenin önlenmesi için yumurtalıklarda klinik bakımdan güvenilir bir doğal ürün olarak kullanılabileceği teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propolis is an attractive compound with pharmacological activities. Despite wide range of biological activities of propolis, detailed mechanisms of its action during ischemia-reperfusion are not described and need to be investigated. Therefore, in this study the effects of propolis on ovarian ischemia-reperfusion injury (I/RI) have been evaluated. Sprague-Dawley rats were divided into four groups: Group 1, control; Group 2, ischemia-reperfusion (I/R); Groups 3, received 200 mg/kg of propolis; Group 4, ovarian ischemia + 200 mg/kg propolis (60 min before I/R). Ischemia was created by applying vascular clipstwisting the both ovarian for 3 h. After 3 hours of reperfusion, the ovarian of rat from each group were excised for the measurement of myeloperoxidase (MPO), lipid peroxidation product (MDA), interleukin-6 (IL-6), and antioxidant enzyme activities. Additionally, the expressions of TNF-α, 8-OHdG and caspase-3 in ovary tissues were detected by immunohistochemistry. Ovarian cell damages were also evaluated histologically by routine H&E staining method. According to results, I/RI caused increases in the pro-inflammatory cytokines, oxidative-DNA damage, apoptosis, increased MPO levels and decreases in the antioxidant enzyme activities in ovary. Whereas, propolis pretreatment significantly reversed the immunohistochemical and biochemical parameters, and the pathological scores in ovarian compared with I/RI group. This natural compound decreased germ cell apoptosis, and improved pathological findings. Additionally, it was observed that therapeutic intervention of propolis ameliorated DNA and tissue injury, inflammation, apoptosis, and oxidative stress in the ovary. As conclusion, propolis may be used as a natural product at clinically reliable in the ovaries to prevent infertility and morbidity due to I/R.