Türkiye Scaurus fabricius, 1775 (Tenebrionidae: Scaurini) cinsine bağlı türler üzerine sistematik bir araştırma
A systematic investigation on species associated with genus Scaurus fabricius, 1775 (Tenebrionidae: Scaurini) in Turkey
- Tez No: 611279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında ZDEU (Zoology Departmant of Ege University) 2001- 2018 yılları arasında toplanmış Türkiye'de dağılış gösteren Scaurus Fabricius, 1775 cinsine bağlı türler üzerine morfolojik sistematik bir araştırma yapılmış ve 4 tür (S. dlabolai Kaszab, 1959, S. macricollis (Allard, 1882), S. syriacus (Reitter, 1882), S. tristis Olivier, 1795) tespit edilmiştir. Sinop'tan toplanmış Scaurus örnekleri S. tristis türü için Türkiye'den, Meke Tuzlası'ndan toplanmış S. syriacus örnekleri ise Türkiye'nin farklı bir bölgesinden yeni kayıttır. S. dlabolai, S. syriacus, S. tristis türlerinin pronotum yapıları, S. tristis türünün anten, baş, profemur, protibia, metafemur, metatibia yapıları ilk kez Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a morphological systematic research has been made on the species belonging to Scaurus Fabricius, 1775 which were collected between ZDEU (Zoology Department of Ege University) 2001 and 2018 in Turkey and 4 species (S. dlabolai Kaszab, 1959, S. macricollis (Allard, 1882), S. syriacus (Reitter, 1882) S. tristis Olivier, 1795) has been detected. Scaurus specimens collected from the Black Sea Region are new records for S. tristis species from Turkey, whereas S. syriacus specimens collected from Lake Meke are new records for a different region of Turkey. Pronotum structures of S. dlabolai, S. syriacus, S. tristis and antenna, head, profemur, protibia, metafemur, metatibia structures of S. tristis species were examined by Scanning Electron Microscopy (SEM) for the first time.