Istanbul airport & the role of air cargo transportation in global trade : A regional planning perspective
İstanbul havalimanı ve küresel ticarette hava kargo taşımacılığının rolü: Bölge planlama perspektifi
  1. Tez No: 611288
  2. Yazar: ONUR KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Küreselleşen Dünya'da artan ticaret eğilimleri lojistik faaliyetlerin ve lojistik sektörünün önemini her geçen gün arttırmaktadır. Son yıllarda, ağırlıklı olarak üretim organizasyonlarına odaklanan kalkınma senaryoları, bilgi teknolojisindeki hızlı değişikliklerin etkisiyle büyük değişimler yaşamaya başlamıştır.Üretimin artık tek bir fabrikada değil farklı yerlerde gerçekleştirilmesi nedeniyle taşımacılık artık farklı mekânlar ve iş basamakları arasında gerçekleştirilmeye çalışılan bütünleştirici bir süreç haline gelmiştir. Bu nedenlerle lojistik sektörünün küresel ticaretin önemli itici güçlerinden biri olduğu söylenebilir.Özellikle son 25 yılda lojistik sektörü önemli bir değer kazanmıştır. Günümüzde en hızlı büyüyen ve en büyük sektörlerden biri haline gelen lojistik sektörünün ülke ekonomilerine de önemli etkileri olmaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bir çok ülke, bu sektörün potansiyelinden yararlanmak için lojistik sektörüne yatırım yapmaktadır. Türkiye'nin, halihazırda lojistik sektörü açısından dünyada önemli bir destinasyon olduğu ve Türkiye'nin en yüksek kargo hacmine sahip olan Istanbul'un böyle lojistik odaklı bir gelişme senaryosu için uygun olduğu söylenebilir. 2016 verilerine göre, İstanbul Atatürk Havalimanı, Hong Kong, Memphis (ABD) ve Shanghai Pudong (Çin) havalimanlarının liderliğindeki Dünya Kargo Trafik Sıralamasında 34. sırada yer almaktadır. Günümüzde listedeki lider havalimanlarının yaklaşık %20'si oranında bir kargo hacmine sahip olsa da, hava kargo açısından önemli bir potansiyele sahip olunduğu ve zaman içerisinde yeni havalimanı gibi büyük yatırımlarla Istanbul'un küresel bir lojistik merkezi haline gelebileceği söylenebilir. Dolayısıyla bu tez de lojistik merkez odaklı kalkınmanın Istanbul'da olup olamayacağını araştırmak ve Istanbul'un kargo potansiyelini ortaya çıkarmak başlıca hedef olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Growing trade trends along with globalization increases the importance of logistics activities and logistics sector day by day. In recent years, development scenarios which mainly focus on production organizations have begun to big change in accordance with rapid changes in information technology. Nowadays goods and services are being to design in any geographical region of the world, produce in a different geographical region and demand from elsewhere of the world. Therefore, it can be said that logistics sector became one of the important drivers of global trade. Especially in the last 25 years the logistics sector has gained substantial value. We can obviously see that the logistics sector which has become one of the fastest growing and the biggest sectors has significant impacts on the economic level of countries in this time period. Hence many countries (especially developed countries) invest in logistics sector to take advantage of the enormous potential of this sector. It can be said that Turkey also has an important position in the world in terms of the logistics sector and also Istanbul which has the highest cargo volume in Turkey is suitable for such a development scenario. According to 2016 data, Istanbul Atatürk Airport ranks 34th in the World Cargo Traffic Rankings which led by Hong Kong, Memphis (USA) and Shanghai Pudong (China) airports. Although today we have approximately 20% cargo volume of the leaders on the list we can said that we have a significant potential in terms of air logistic sector and over time we can become a global air logistics hub with large investments in infrastructure such as the third airport in Istanbul. Therefore, the main objective in this thesis is to investigate whether logistics hub oriented development can be in Istanbul and to reveal the air cargo potential of Istanbul.