Bireysel bankacılık tekniklerinden kredi kartları ve yönetimi
- Tez No: 61132
 - Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TOSUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Banking
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bireysel bankacılık alanındaki gelişmeler Dünya üzerindeki ekonomik gelişmeler sonucu ortaya çıkmıştır. Bankaların bireysel müşterileri potansiyel bir pazar olarak görmeleri bireysel bankacılığın hızla ilerlemesini sağlamıştır. Bireysel bankacılık bankanın sunduğu tüm bankacılık servis ve hizmetlerinden müşterilerin banka personelinden yardım almaksızın yararlanabilmeğidir. Bilgisayar ağınan kurulması, telekominikasyon alanında yapılan çağdaş gelişmelerle birlikte İ9C0 ' 1er in başında bankalarda görülen liberizasyon dönelinin başlaması öncelikle bireysel bankacılık hizmetlerinden kredi kartı talebini artırmıştır. Türkiye'de gelir düzeyinde görülen artışlar, bir tüketim toplumuna doğru gidiş, tüketim toplumunun araçlarını da beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla kredi kartlarındaki bu hızlı büyüme Türkiye'nin bir. tüketim toplumu olmasıyla paralellik taşımaktadır. Bu hızlı büyüme kem bilgi işlem sistemlerinin gelişmesiyle hem de PIT'nin yardımlarıyla çelişen elektronik data transfer olanaklarıyla sağlanmıştır. Bireyce! banka c il ak içinde yer elan bireysel krediler belirli kiî dönem için tabit bir faiz karşılığı vt-ıilen tüketici, kredileridir. Kredi, belli bir miktarlardaki kredi değerinin, kredi vadesinde ödenmek koşuluna bağlı olarak kredi güveneesi Ialtında ve kredi faizi karşılığında ekonomik üniteler arasında devri şeklinde tanımlanmaktadır.,.. Tüketici kredileri içinde olduğu kabul edilen kredi kartları, mülkiyeti bankaya ait olmak üzere bankanın üyeye kredi limiti dahilinde, yurt içi veya yurt dışı üye işyerlerinden mal ve hizmet alımıyla yetkili nakit ödeme birimlerinden veya ATM' ler den nakit çekmede kullanılmadı için verdiği özel plastik kartdır. Kredi kartı kavramı ilk 1894 yılında A.B.D. ''de doğmuş daha tonra Almanya, İsviçre, İsveç, İngiltere ve Fransa ile diğer ülkelere yayılmıştır. Kredi Kartları Çeşitli Açılardan Sınıflandırılmıştır; Â)£İL~teme Katılanların Sayısına Göre, a-iki taraflı Sistem b-üç taraflı Sistem c-Karma Sistem ü;Gördüğü İşlevin enerai Yönünden, a-Kredili Kredi Kartı b-Mauraf Kartları C)Kredi Kartlarının Kullanılışı Yeri ve Kullanıcılara Göre Sınıflandırılması a~ *,: t anaa r t Kartlar b-Gold Kartlar c- Business Kartlar D) Sözleşme Sorumluluğunun Sujeleıine Göre Sınıflandırma, a-Bireysel Kartlar / Firma Kartları b-Asli Kartlar / Ek Kartla: IIEJKredi Kartına. Çıkaran Kurumun Gel^r Kaynağına Göre Sınıflandırma, a-Mal ve Hizmet Sunumuna Göre b-Kredi Kartı Sisteminde Kazanç Sağlama Amacıyla F)Kart Hamiline Sunulan Hizmete Göre, a-Gezi ve Dinlence Kartları. b-Evrensel Kredi Kartları t Kredi kartının uygulamaya girebilmesi için aşağıdaki üç unsurun varlığı gereklidir; a-Kredi kartını veren banka veya mali kuruluş, b-Kredi kartı hamili kişiler, c-Kredi kartı ile ödemeleri kabul eden üye işyerleri. Türk Hukukunda dar ve teknik anlamda kredi kartlarını düzenleyen' özel bir düzenleme, kanun mevcut değildir. Kredi kartları çeşitli şekillerde ' ekonomiyi etkilemektedir. Şöyle ki kredi kartı yeni bir sektör olarak istihdamı arttırmıştır. Otomasyonda ilerleme ve yeniliğe neden olmuştur. ithalatı arttırmış, 'tedavül hızını yükseltmiştir. Kişilerin gelirlerini elde etme durumları ve ödeme adetleri üzerinde de etkileri olmuştur. Yine kişilerin gelecekteki tüketim ve yatırım kararları üzerinde de etkileri görülmektedir. Ayrıca harcamaları arttırmış, enflasyonu (özellikle de talep enflasyonunu) etkilemiştir/ Kredi kartları ~~üTke turizmi açısından da oldukça olumlu etkiler göstermiştir. Ülkemizde kredi kartları ilk 1968 yılında kullanılmış daha sonra hızla ilerlemiştir ve günümüzde kredi kartı IIIveren banka sayıcı 27 dir. Bankalar aracı kart ilişki Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) adlı kuruluş tarafından düzenlenmektedir. Kredi kartı taraflarına hizmet vermeye yönelik BKK 1990 yılından bu yana 'faaliyet göstermektedir. Visa kredi kartları, Mastercard/Eurocard, American Express, Diner's Clup, Convertible Card, Affinitiy Card, Prestige Card ülkemizde bankaların verdikleri kartlardır. Bankaların yanısıra günümüzde bir çok kuruluşta kredi kartı uygulamasına geçmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY '. Development in individual. banking derived from economics systems in the world. Mean reason in fact development in invidual banking is a result of individuals has been seen as a potential market by the banking system, in invidual banking system utilization is at the maximum level. Usage of computers an telecommunication in early i98C's plus the liberalization resulted in vaste usage of' credit curds, increase in income level brought a long t he- tools of consuming public. Therefore it is fair to say that increase in credit card is in parallel to becoming a consuming public. Besides, this growth is fueled by PTT and electronic Processing Systems. invidual credits is a credit that with fixed a mount of interest has been paid in a certain time limit.- Credit can be explained such as that an a certain amount of interest paid for a determined period of time. it is agreed that a cie-dit card. Which is plastic in nature is owned' by the banks but the landed to consumers to use it for various purchases and cash transactioxis in either native or forcing country. The first credit card idea come out from U.S.A. in the year of 1894.and later on found vast usage in Germany,Switzerland, Sweden U.K. and France Credit Cards classified according to,' A) Number s in system a- Two way system b- Three v.' ay system c-Ki:ied way system BJTo importance according to function a-Credit Card b--E>:pense Card ^Classification to usage, place and users a- Standart Cards b-Gold Cards C“”3usiness Cai ds I>}CIc«isi£ic ation according to agi cements a individuals / :7irm Cards b- Viable Cards / Addition Cards ^According tc income source of issuing instutition a- Commoditiy and service disposition b- To provide income for credit cards system I' )Accor ding service provides a- Travel and resort credit cards fa-international credit cards in order a credit card to be accepted 2 major subject rias to be enacted. a- issuing bank 01 financial instutition fo- Credit cards ovrncrs c-- Places that accept credit cai ds In Turkish jurispr undence there is no lav; s and rals.s to regulate credi^l cards usage VI