Bireysel bankacılıkta kredi pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulamaları
Improving credit marketing strategies and its applications in retail banking
  1. Tez No: 117800
  2. Yazar: MURAT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bankacılık sektörü özellikle son yıllarda bireysel bankacılık alanında büyük atılımlar gerçekleştirmekte ve fiyatlandırma tekniklerinden ürün geliştirmeye, dağıtım kanallarından promosyon kampanyalarına kadar pazarlama karmasının bütün bileşenlerini göz önüne almaktadırlar. Bireysel bankacılık kanalıyla özellikle daha çok tüketiciye ulaşmayı hedefleyen bankalar, bu şekilde riski dağıtarak kredi verimliliğini artırmayı amaçlamaktadırlar. Bankalar kredi portföylerinin yarısının kurumsal, kalan yarısının da bireysel krediden oluşmasını ve bu şekilde optimum risk altında bankacılık hizmetlerini sürdürmeyi hedeflemektedirler. Bankalar hizmetlerini bir yandan kurumsal özellikleri ve gereksinmeleri farklı olan firmalara, kurumlara; diğer yandan bireysel özelliklere sahip özel nitelikte hizmet bekleyen müşteri kitlelerine sunmaktadırlar. Firmalar değişen pazar koşullarından önemli ölçüde etkilenmekte, dolayısıyla sürekli olarak yeni hizmetlere ve finanslama tekniklerine gereksinme duymaktadırlar. Son yıllarda bankacılık sektörünün önde gelen sorunu, portföylerindeki müşterileri koruyabilmek ve onların günümüz değişen koşullarına göre ihtiyaçlarını yeni finanslama teknikleri ve finansal ürünler ile karşılayabilmektir. Türkiye'de bankacılık sektörü, son yıllarda dünyada yaşanan değişimlere paralel olarak bireysel bankacılık alanına yönelmiş, bu alanda büyük yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Bunda, bankacılık sektöründe yaşanmakta olan yoğun rekabet nedeniyle kar marjlarında yaşanılan azalma ve kurumsal pazarlarda doyma noktasına gelinmesi en önemli etken olmuştur. Bankalar, bireysel bankacılık sayesinde müşteri tabanlarını yaygınlaştırarak risklerini dağıtmaya, müşterilerinin memnuniyetini sağlayarak uzun bir süre boyunca o bankayla çalışma arzusu taşıyacak sadık müşteriler kazanmaya ve bunun için de ürün, teknoloji, insan kaynağı konularında yoğunlaşmaya çalışmaktadırlar.Öte yandan ülkemizde finansal alanda geliştirilmekte olan uygulamalar ve mevzuat değişiklikleri, bir yandan pazara yeni finansal kurumların girmesini, diğer yandan da yabancı bankaların ülkemizde şubeleşmesini kolaylaştırmakta, bu da pazardaki rekabet ortamını artırmaktadır. Ülkemizde bankaların bireysel bankacılık alanında girmiş olduğu rekabetin ana unsurunu fiyattan çok, hizmet kalitesinde farklılaşma ve ürün çeşitlendirmesi oluşturmaktadır. Hizmetin müşteriye her kanaldan en iyi şekilde ulaştırılmasına ve müşterilerin kendilerine sunulan hizmet konusundaki beklentilerini en üst düzeyde karşılamaya yönelik yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Günümüzde bankalar zamanın en değerli kavram olduğu düşüncesiyle, hizmeti müşterinin olduğu yere götürme amacıyla altyapı yatırımlarını artırmaktadır. işlemlerin şube dışı kanallarla gerçekleştirilebilmesi için Internet, ATM, kişisel bilgisayarlar ve telefon bankacılığı gibi birçok şube dışı alternatif dağıtım kanalı ile bankaların zamana karşı yarışı hızlanmıştır. Bu gelişmeler göz önüne alındığında 21. yüzyıl bankacılık hizmetlerinin sanal bir ortamda gerçekleştirileceği ve günümüzde alışılmış bankacılık uygulamalarının yerlerini daha çok müşteri memnuniyeti ve teknolojik destek içeren hizmetlere bırakacağı görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banking sector is experiencing great progress in the retail banking field, especially in the last few years and is taking all components of marketing entity into account ranging from price modelling techniques to product development, from distributor channels to promotion campaigns. Banks, targeting at especially reaching more consumers through retail banking channels are aiming at increasing credit yield by risk distributiton. Banks objective is to compose their credit portfolio of institutional and retail credits taking equal shares and to carry banking services under optimum risk. Banks are providing services to firms having different institutional properties and needs on one hand and on the other hand to customer groups, demanding services of particular quality having individual characteristics. Firms are being considerably affected by the volatile market conditions, therefore are in need of novel services and financing techniques continuously. In the last few years the foremost problem of banking sector is, to retain the customers in their portfolio and to meet their requirements altered by current volatile conditions through novel financing techniques and products. Banking sector in Türkiye, moved on to the field of retail banking parallel to the global developments in the last years and commenced on making great investments. In doing so, the most significant factor is the decrease in the profitable margins due to cut-throat competition in the banking sector and reaching saturation level in the institutional markets. Banks are trying to distribute risk by making the customer base more common and to gain loyal customers who will have the wish to work with the related bank for a long time through establishing customer satisfaction. To doso, they are trying to concentrate on the product, technology and human resources field. Meanwhile, applications being developed in the financial sector and alterations in the legislation's in our country are facilitating the penetration of novel financial institutions into the market on one hand and the ramification of foreign banks in our country; this rises the rivalry in the market. The primary element of the rivalry which the banks in our country are undergoing is composed of differentiation in service quality and product assortment rather than price. Novel applications oriented towards meeting the expectations of consumers regarding the services provided to them at the highest possible level and delivering the services to the customers at the best through every channel are being developed. Banks are, currently, increasing the infrastructural investments in order to deliver the services to the customer's location considering that time is the most precious concept. The competition of banks against time has accelerated through various alternative distribution channels outside the branch like Internet, ATM, PC (personal computer) and call centre (telephone banking) in order to execute the transactions by channels outside the branch. Considering these developments it can be anticipated that banking services will be operated in a virtual medium and the current common banking applications will be superseded by mostly services comprising customer satisfaction and technological support. ~$»r«ss