Non stres test sırasında müzik dinlemenin fetal iyilik hali ve gebenin kaygı düzeyine etkisi
The effect of music listening to fetal wellness and anxiety level during Non stress test
- Tez No: 611366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada NST işlemi uygulanırken gebelere dinletilen müziğin fetal iyilik hali ve gebenin kaygı düzeyine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Perinatoloji Polikliniği'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan, yapılan güç analizine göre 0.5 etki büyüklüğünde ve %5 yanılgı düzeyi ile belirlenen %95 güven aralığında, %100 oranla evreni temsil gücüne sahip toplam 72 (36 müdahale, 36 kontrol grubu) gebe oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gebe Tanıtım Formu, NST Sonuçları Bulgu Formu ile Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U testi, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, ki-kare testi, Pearson ki-kare exact testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki gebelere sol yan pozisyon verildikten sonra kulaklık takılmış ve işlem bittikten sonra NST trasesinin fotoğrafı çekilmiştir. Kontrol grubundaki gebelere de sol yan pozisyon verilmiş, işlem boyunca herhangi bir uygulama yapılmamış ve işlem bittikten sonra NST trasesinin fotoğrafı çekilmiştir. Araştırmada müdahale grubundaki gebelerin vital bulgu (vücut sıcaklığı hariç) değerlerinde kontrol grubuna göre düşüş olduğu saptanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki gebeler arasında fetal hareket sayısı yönünden istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark olduğu tespit edilirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effect of music played on pregnant women on fetal well-being and anxiety level of pregnant women during NST procedure. The population of the study consisted of pregnant women who applied to Perinatology Polyclinic of Erciyes University Health Application and Research Center and volunteered to participate in the study. The sample was formed by a total of 72 (36 experimental and 36 control group) pregnant womens who met the study criteria and were at 0.5 effect size and 95% confidence interval with a 5% of margin of error according to the performed power analysis and who had the power to represent the population with a ratio of 100%. Pregnant Identification Form, NST Results Findings Form and State and Trait Anxiety Scale were used in the study. Data were analyzed using descriptive statistics, t-test in independent groups, Mann-Whitney U test, two-way analysis of variance, chi-square test, Pearson chi-square exact test for repeated measures. After pregnant women in the intervention group were placed in the left side position, the headphones were placed and after the procedure was finished, the photograph of the NST trace was taken. Pregnant women in the control group were given left side position, no application was made during the procedure and the NST trace was photographed after the procedure was completed. In the study, it was found that the vital signs (except fever) of the pregnant women in the intervention group decreased compared to the control group. There was a statistically significant difference between the pregnant women in the intervention and control groups in terms of the number of fetal movements (p0.05).