Farklı iklim koşullarında hava kaynaklı ısı pompası ile yoğuşmalı kombinin termo-ekonomik analizi
Thermo-economic analysis of air sourced heat pump versus condensing boiler in different climate conditions
  1. Tez No: 611369
  2. Yazar: ALİ CAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İklimsel değişikliklerden ve çevresel faktörlerden dolayı enerji tüketimi konusu günümüzde geçmişe kıyasla daha sıkı denetlenir hale gelmiştir. Temiz ve verimli enerji kullanımının önemi artmakta olup hükümetler bireysel ve endüstiryel enerji tüketiminde yasalar ve kanunlar ile ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında ileri teknoloji ürünlerin kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Bu ileri teknoloji ürünlere örnek olarak ısı pompaları, çevreye zararlı etkilerinin çok az olduğu ve bireysel ya da kurumsal olarak kullanılabilen yüksek verimli iklimlendirme ürünleridir. Hava kaynaklı ısı pompaları (H.K.I.P.) bu ürün ağacında montaj kolaylığı ve enerji verimliliği açısınında günümüzde en popüler ısı pompası çeşididir. Bu çalışmada, beş ayrı şehir; Budapeşte, Ankara, İstanbul, İzmir ve Erzurum şehirleri olarak farklı iklim koşullarında H.K.I.P. (H.K.I.P. verimlilik değerleri dış ortam sıcaklığına direkt olarak bağlı olduğu için) ürünlerinin yeterli verimlilikte çalışıp çalışmadığı incelenmiştir. Bunu gözlemlerken aynı koşullarda yoğuşmalı kombi ile kıyaslanmıştır. Bu çalışmada seçilen 99 m2'lik apartman için ısı gereksinimi üzerinden toplam harcanan enerji hesaplanmıştır. Şehirler için toplam ısıtma saatleri, ısıtma eğrileri çizilerek göz önünde bulundurulmuştur. Isı pompasının (COP) ve kombinin verimlilik değerleri Türkiye'de ve Macaristan'da da bilinen dünya çapında önde gelen bir firmadan alınmıştır. Ayrıca yıllık toplam harcanan enerjiyi ilk yatırım harcamaları ile birleştirerek ekonomik yönden karşılıklı değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to environmental changes, energy consumptions' policies are needed to be more strict than past. Clean and efficent energy usage gain much more importance and governments start putting regulations to push both residential and industrial sectors to use high technology products to heat/cool /vantilate the closed areas. Heat pumps are one of the brand new technology which can lower harmful outcomes from residential/industrial heating to the environment with effective energy usage. Air Source Heat Pumps are the most popular heat pump systems, in use, in these days due to low installation costs and environmental friendly way of heating. In this paper, five cities –Budapest, Ankara, Istanbul, Izmir and Erzurum, are compared according to weather conditions (since ASHP-Air Source Heat Pumps'efficiency depends on outdoor temperature directly) if it is efficient enough to use the ASHP or not. For doing this, The Heat Pump system is compared with using condensing boiler in same conditions. For this case study, the heat demand of 99 m2 apartment is calculated and COP values of the ASHP is collected from one of the well-known heating manufacturer. Also economical perspective of the usage of ASHP is discussed by considering the initial costs of the products and are calculated return on investment.