TESS (TASC) hedef listesindeki seçilmiş bazı yıldızların asterosismik incelenmesi
Asteroseismologyical study of selected stars in the TESS target list
- Tez No: 611377
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
CoRoT ve Kepler gözlemsel verilerine dayanan asterosismik çözümlemeler sayesinde yıldız içyapı ve evriminin anlaşılmasında yakın zamanda önemli gelişmeler gerçekleşti. Bu tez kapsamında ise NASA TESS hedef yıldız listesindeki güneş benzeri titreşim yapması beklenen 23 yıldız incelendi. Literatürdeki veriler kullanılarak temel parametreler bulundu. 23 yıldız için MESA evrim kodu ile içyapı modelleri yapıldı ve adyabatik zonklama frekansları ADIPLS paketi kullanılarak hesaplandı. Her bir yıldız için önemli asterosismik nicelikler olan frekanslar arasındaki büyük ayrılma (Δν) ve maksimum genlik frekansı (νmax) gözlem öncesi tahmin edildi. Ayrıca farklı özelliklere sahip olduğu halde HR diyagramında aynı konumda bulunan modellerin asterosismik yollardan ayırt edilmesinin mümkün olup olmadığı KIC 7747078 yıldızı analiz edilerek araştırıldı. Referans frekanslarının kullanılmasına dayanan yöntemler bu modelleri birbirinden ayırt etme konusunda çok başarılıdır.
Özet (Çeviri)
Significant improvements have been made in understanding the stellar interior and evolution, thanks to asteroseismic analysis based on CoRoT and Kepler observational data. Within the content of this thesis, 23 stars expected to appear sun-like oscillations in NASA TESS target star list were examined. Fundamental parameters were found using the non-asteroseismic data in the literature. MESA evolution code was used to construct their interior models and adiabatic oscillation frequencies were calculated using the ADIPLS package. Important asteroseismic quantities, such as the large separation between oscillation frequencies (Δν) and the maximum amplitude frequency (νmax), were estimated before observation. In addition, it was investigated by analyzing KIC 7747078 star whether it is possible to differentiate different models in the same position in the HR diagram by asteroseismic methods. Methods based on the use of reference frequencies are very successful in distinguishing these models.