Optimization of graphene syntesis by electrochemical exfoliation of graphite
Grafitin elektrokimyasal yapraklanma yöntemi kullanılarak sentezinin optimize edilmesi
  1. Tez No: 611386
  2. Yazar: VAHİT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL, DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Grafen karbonun bir atom kalınlığına ve petek kafes yapısına sahip allotropudur. Grafen birçok olağanüstü özelliğe sahiptir ve bu özellikler ona duyulan ilginin de artmasına sebep olmuştur. Grafen bilinen en iyi elektrik iletkenliğine sahip malzemedir. Ayrıca yüksek birim yüzey alanı, yüksek saydamlık, yüksek dayanç gibi özellikleri de grafeni bir çok uygulama için uygun bir aday haline getirmektedir. Grafenin icadından beri, grafenin nasıl üretileceği ve nasıl verimli bir şekilde kullanılacağı üzerine bir çok araştırma yapıldı ancak grafenin büyük miktarlarda üretilmesi hala mümkün değildir. Bu nedenle de grafenin fiyatı oldukça yüksektir ve özel uygulamalar dışında kullanımı kısıtlıdır. Bu çalışmada, grafen, grafitin elektrokimyasal yapraklanması ile sentezlendi. Bu yöntem, grafeni yüksek üretim hızında ve kaliteli olarak elde etmek için en uygun maliyetli yöntem. Bu metotta, elektrolitik hücredeki elektrodlar (bir tanesi veya ikisi de grafit) arasında potansiyel fark uygulanır ve grafen levhaları grafit elektottan koparılır. Bu çalışmada, yüksek kaliteli grafeni yüksek üretim hızında elde etmek için uygulanan potansiyel, kullanılan elektrodlar ve elektrolitler ve hücre geomerisi gibi değişkenler optimize edilmiştir. Sentezlenen grafen SEM, EDS, TEM, XRD, AFM, BET, FTIR ve Raman spectroscopyi kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Graphene is a one atom thick allotrope of carbon that is a honeycomb lattice of carbon atoms. Graphene has a lot of extraordinary properties and these properties cause increasing of interest on it. In addition to high specific surface area, high transparency, high strength, graphene is the material that has best electrical conductivity ever. These properties make graphene a suitable candidate for a lot of applications. Since its discovery, a lot of research has been done about how to produce graphene and how to use it efficiently but researchers are still not being able to produce graphene at large amounts. Therefore, graphene suffers from having high prices and can only be used for some special applications. In this study, graphene was synthesized by electrochemical exfoliation of graphite which is one of the most cost effective ways to produce high quality graphene with high production rate. In this method, a potential difference is applied between the electrodes (either of which is graphite) in an electrolytic cell and graphene sheets are exfoliated from graphite electrode. In this study, process parameters like applied potential, type of electrolyte and electrolyte additives and cell geometry were optimized to produce high quality graphene with high yield. Synthesized graphene was characterized using SEM, EDS, TEM, XRD, AFM, BET, FTIR and Raman spectroscopy