Taş kolonların sonlu elemanlara dayalı davranış analizi
Behavior analysis of stone columns based on finite elements
- Tez No: 611387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BENGÜ SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanayileşme ve nüfus artışları yerleşim alanlarını zayıf zemin şartlarının bulunduğu parsellere doğru kaydırmaktadır. Bunun sonucu olarak kötü zemin şartlarında güvenli yapılar inşa etmek için zemin iyileştirme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu çalışma kapsamında kullanılan zemin iyileştirme yöntemi olan taş kolonlar, 1830'lu yıllarda Fransa'da, 1950'den sonra Avrupa'da, 1972'den sonra ise Amerika'da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise son 10 yıldır, öncelikle taşıma gücünü artırmak ve oturmaları azaltmak amacıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada olduğu gibi 1999 depreminde Sakarya bölgesinde meydana gelen sıvılaşma problemine karşın sıvılaşma riskini azaltmak amacıyla da kullanılmıştır. Taş kolonlar sonlu elemanlara dayalı Plaxis 2D programında modellenerek analiz edilmiştir. Taş kolonlar uygulanmış parsel zemini için meydana gelen toplam ve yatay yer değiştirme miktarları incelenmiştir. Analiz sonuç grafiklerini görmek için model üzerindeki düğüm noktalarından biri için oturma zaman eğrisi çizilerek; belirlenen referans noktasında arazideki doğal durum ve iyileştirilmiş durum karşılaştırılmıştır. Zeminde iyileştirme öncesi ve sonrası kıyaslanarak yer değiştirmeler gözlemlenmiş ve iyileştirme sonrası yer değiştirmelerin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Industrialization and population increases are shifting the settlements towards the parcels with poor round conditions. As a result, soil improvement methods are used to build safe structures in poor soil conditions. Stone columns, which are the method of soil improvement used in this study, were widelyused in France in the 1830s, in Europe after 1950 and in America after 1972. In our country, for the last 10 years, it has been used primarily for increasing the carrying capacity and reducing the settlements. As in this study, it was used to reduce the liquefaction risk and despite the liquefaction problem occurin in Sakarya region in 1999 earthquake. Stone columns were modeled in Plaxis 2D proram based on finite elements and analyzed. Total and horizontal displacement amounts for the parcel floor where stone columns were applied were examined. In order to see the analysis result graphs, the sitting time curve is drawn for one of the nodes on the model; the natural state and the improved state in the dield were compared at the determined reference point. Displacements were observed by comparing the ground before and after the improvement and it was observed that the displacements decreased after the improvement.