Bulanık AHP ve AHP destekli 360 derece performans değerlendirme yönetim bilgi sisteminin kurulması ve uygulanması
Installation and implementation of 360 degree performance evaluation management information system with fuzzy AHP and AHP support
  1. Tez No: 611418
  2. Yazar: BURCU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmelerin piyasadaki rekabet koşullarında varlığını devam ettirmesinin en büyük mimarı elinde bulundurduğu insan kaynağıdır. İşletmeler performansı yüksek çalışanları bünyesinde barındırdığı sürece stratejik hedeflerine ulaşabilecek ve piyasada varlığını devam ettirebilecektir. İşletmeler bu anlamda çalışanlarının performansını ölçümleme yoluna girmiş ve mevcut durumu büyük resimde görmek istemişlerdir. Günümüzde işletmeler, performans değerlendirmede yeni bir yaklaşım olarak sayılabilecek çalışanlarının farklı değerlendirici kategorileri tarafından değerlendirildiği ve değerlendirmelerin daha objektif yapıldığı 360 derece performans değerlendirme sürecine odaklanmışlardır. İşletmeler 360 derece performans değerlendirme süreci sonucunda verilen geri bildirimlerle çalışanlarının gelişime ihtiyaç alanlarını ve güçlü yönlerini kolayca saptayabilmektedir. Performans değerlendirme süreci içerisinde sözel ve sayısal ifadeleri barındıran çok kriterli bir karar verme sürecidir. Bu çalışmada, bir yazılım firmasının 360 derece değerlendirme formunun tasarımı için Bulanık AHP ve AHP yöntemleri kullanılmış olup, bu formun manual ortamdan çıkarılıp SAP tabanlı bulut yazılım programına aktarılması işlemi gerçekleştirilmiştir. Firmanın sürecinin bulut ortama taşınması süreç verimliliğini olumlu bir şekilde etkilemiş ve insan kaynakları departmanında süreci yöneten sorumluların program kullanımıyla iş yükü minimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main architect is the human resource that the businesses maintain their existence under competitive conditions in the market. Businesses will be able to reach their strategic targets and maintain their presence in the market as long as they have high performance employees. In this sense, businesses have started to measure the performance of their employees and wanted to see the current situation in the big picture. Nowadays businesses, have focused on the 360-degree performance evaluation process in which their employees, who can be considered as a new approach in performance evaluation, are evaluated by different categories of evaluators and the evaluations are made more objective. With the feedback given as a result of the 360-degree performance evaluation process, enterprises can easily identify areas of development and strengths of their employees. It is a multi-criteria decision making process that includes verbal and numerical expressions within the performance evaluation process. In this study, Fuzzy AHP and AHP methods were used for the design of a 360 degree evaluation form, this form was removed from the manual environment and transferred to SAP based a cloud software program. Moving the company's process to the cloud environment positively affected the process efficiency and minimizing the workload by using the program managers in the human resources department.