Akıllı malzemelerin iç mimarlıkta kullanımı Sarıyer belediye binası örneği
Use of smart materials in interior architecture sample of Sariyer municipality building
  1. Tez No: 611417
  2. Yazar: CEREN HİLAL KARALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akıllı malzemeler, çevresel faktörlere karşı özelliklerini değiştirerek veya enerji dönüşümü yaparak yanıt veren malzemelerdir. Estetik, dekoratif ve teknik özellikleri bakımından tercih edilmektedir. İç Mimarlıkta kullanılan klasik malzemelerden, ortam şartlarıyla mücadele edebilmesi ve kullanımı boyunca değişime uğramaması dışında bir beklenti yoktur. Bu yaklaşım yerini çevresel uyaranlara yanıt vererek ortam şartlarına uyum gösteren, negatif bozunuma uğramayan akıllı malzeme kullanımına bırakmaktadır. Günümüzde, akıllı malzemeler tüm yapılarda ve iç mekan tasarımlarında kullanılabilmektedir. Resmi, vakıf veya özel farketmeksizin her yapı sınıfında avantaj sağlamaktadır. Kamu, sağlık, konaklama, sosyal binalar gibi sirkülasyonun yoğun olduğu alanlarda akıllı malzemelerin sağladığı avantajlar diğer alanlara göre daha fazladır. Belediye binaları yoğun giriş çıkışın olduğu mekanlardır. Yapı malzemeleri önemli olduğu gibi iç mekan tasarımında kullanılan malzemelerin de yoğun insan popülasyonuna en verimli hizmeti verebilecek özellikte olması gerekmektedir. Akıllı malzemeler yüksek verimli çalışma alanları tasarlanmasına olanak sağlamaktadır. Sarıyer Belediye Binası yüksek enerji tasarrufu, geri dönüşüm malzemeleri, kendi elektiriğini üretmesi, cephe ve iç mekan tasarımında kullanılan akıllı malzemeleri ile dikkat çekmektedir. Sarıyer Belediye Binası özellikleri bakımından diğer kamu binalarına örnek olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Smart materials are materials that changes their features or converge their energies against environmental factors. These materials are being choosen because of their technical, aesthetic and decorative features. There is no expectation from the classical materials used in Interior Architecture, except that it is able to combat environmental conditions and does not change during its use. This approach replaces the use of smart material that responds to environmental stimuli and adapts to environmental conditions and does not suffer from negative degradation. Nowadays, smart materials can be used in all buildings and interior designs.It is advantageous in every building classes, whether formal,foundation or private.The advantages of smart materials are higher in the areas where circulation is intense, such as public, health, accommodation and social buildings. Municipal buildings are places with intense entrance and exit.As building materials are important, the materials used in the interior design should be able to provide the most efficient service to the intensive human population.Intelligent materials enable the design of highly efficient workplaces.Sarıyer Municipality Building attracts attention with its high energy saving, recycling materials, producing its own electricity, and smart materials used in facade and interior design.Sarıyer Municipality Building is an example of other public buildings in terms of its features.