1980-1994 döneminde konsolide bütçenin ekonomik analizi
Economic analysis of 1980-1994 period consolidated budget
  1. Tez No: 61144
  2. Yazar: SEYFİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Konsolide bütçe ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla konsolide bütçe harcama ve gelirleri kamu kesimi harcama ve gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Konsolide bütçe harcamaları 1985 yılından itibaren yapısal olarak farklılık göstermeyen bir borç transfer ve maaş bütçesi görünümü arz etmektedir. Ekonomik dengeler bakımından da farklı bir durum bulunmamaktadır. Özellikle 1984 yılından bu yana mali disiplinin bozulması ile bu dengedeki bozulma daha da artmıştır. Kamu gelirlerinde yeterli gelişme sağlanamadığı gibi. harcamalardaki nispî büyüme de halen devam etmektedir. Bunun sonucunda bütçe açıkları büyüyerek ekonomi üzerindeki baskısı günden güne artmıştır. Diğer taraftan bütçe açıklarının büyük bir kısmının iç borçlanma ile karşılanması iç borç stoğunu artırdığından konsolide bütçe üzerindeki borç yükünde de büyük artışlar gözlenmiştir. Diğer yandan KİT açıklarıyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumları ve Mahalli İdarelerin bütçe üzerindeki olumsuz etkileri de günden güne artmaktadır. Bu olumsuz gelişmeler ülkemizde yeni bir mali düzenleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consolidated budget has important place in our country. Hence consolidated budget expenditures and revenues constitute majority of public sectors expenditures and revenues. Since 1985 consolidated budget expenditures have implied transfer of debt and budget of salary as unchanging structural characteristic. At the same time as regard to general economic equilibrium there has been no satisfactory performance. Especially since 1984 with the lack of fiscal expenditure discipline macroeconomic disequilibriums and problems have shown heavy characteristic. In spite of the fact that there has been no improvement in public sector revenues, budgetary expenditures have kept worsening trend. Naturally this trend has led to increasing budget deficits applying pressure on general economic equilibrium. On the other hand most of the budget deficit has been offset by means of domestic debts, leading raising debt pressure on consolidated budget due to increasing domestic debt stocks. Moreover with the SEE ( State Economic Enterprise ) deficits, both social security institutions' and local governments' budgetary deficits have brought about increasing pressure on general budget deficit. This worsening trend in our countiy requires new fiscal regulations. n