Sermaye yapısının sermaye maliyeti üzerindeki etkisi 'İMKB'na kayıtlı işletmeler üzerine bir araştırma'
The Effect of capital structure on the cost of capital 'A research on businesses whose stocks are traded at the Istanbul Stock Exchange'
- Tez No: 61143
 - Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İşletme yöneticilerinin almak zorunda oldukları kararlar içerisinde yer alan sermaye yapısı kararlarının, sermaye maliyetini ne yönde etkilediğinin incelenmesi, bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bir işletmenin sermaye yapısında yer alan yabancı ve öz sermaye kalemlerinin değişik oranlarda kullanılması halinde, sermaye maliyetinin bu değişiklikten etkilenip, etkilenmeyeceğini teorik olarak açıklayan farklı yaklaşımlar ileri sürülmüştür. Çalışmada, sermaye yapısını oluşturan finansman kaynakları ve bu kaynakların maliyetlerinin hesaplanması incelendikten sonra, sermaye yapısının sermaye maliyeti üzerindeki etkisini açıklayan bu yaklaşımlar ele alınmıştır. Ayrıca hisse senetleri ÎMKB'de işlem gören 20 işletmenin 1986-1995 yıllarına ait yayınlanmış fınansal verileri dikkate alınarak, bu konudaki yaklaşımlar test edilmiştir. Piyasa ve defter değerleri dikkate alınarak yapılan incelemeler sonucunda, sermaye maliyetinin sermaye yapısından bağımsız olmadığı sonucuna varılmış, dolayısıyla elde edilen sonuçlar geleneksel yaklaşımı doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is to examine how the capital structure decisions, as a part of the decisions that business managers have to make, affect the capital cost. Various approaches have been proposed to theoretically explain whether the capital cost is affected or not by the different proportions of equity and debt items which constitute the capital structure of a business. In this thesis, having reviewed financing resources of the capital structure and the calculation of their costs, these approaches that explain the effects of the capital structure on the capital cost are analysed. Moreover, these approaches are tested by using the financial data belonging to the years during 1986-1995 of 20 businesses whose stocks are traded at Istanbul Stock Exchange. As a result of the analyses made by using market and book values, it is concluded that the capital cost is not independent from the capital structure; and therefore the results have confirmed the traditional approach.