Toplu konut üretiminde proje yönetiminin süre, maliyet ve kalite açısından incelenmesi
Investigation of project management in terms, costs and quality in mass housing production
  1. Tez No: 611506
  2. Yazar: LEYLA TOLTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanlığın varoluşundan beri süregelen barınma ihtiyacı, zamanla nüfusun artması ve şehirleşmenin artması ile hızlı bir şekilde büyüyen konut yapımı sektörüne dönüşmüştür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve diğer ülkelerde konutun pahalı olması ve bir zorunluluk olması konutun daha optimum maliyette, daha çabuk zamanda ve en verimli şekilde inşa edilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Konut piyasası bir yandan ekonomide önemli bir yer oluştururken diğer yandan tüketici harcamalarının ve toplumsal yaşam kalitesinin de önemli bir göstergesidir. A.B.D.'de konut için yapılan sermaye yatırımları, yeni girişimler için yapılanlardan daha fazladır (Greenwood, Hercowitz, 1991). Buna göre konut yalnızca ''diğer'' bir mal değildir. Konut fiyatlarındaki önemli dalgalanmalar milli gelirde ve hane halkı refahında da önemli dalgalanmalara neden olmaktadır (Öztürk, Fitöz, 2009). Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak bir giriş yapılmış çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan yöntemle ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda konut ve toplu konut kavramları açıklanmış, konut olgusunun önemi ve gereksinimi irdelenmiş ve konut üretiminin tarihi süreçte gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında proje ve proje yönetimi tanımları, amaçları ve ilkeleri incelenmiştir. Proje yönetiminin gelişimi, günümüzdeki önemi, proje yönetim metodolojileri, proje yönetim teknikleri ve proje yönetimi sisteminin bilgi alanlarından bahsedilmiştir. Dördüncü kısımda proje yönetiminin üç boyutu olan süre - maliyet - kalite kavramları incelenmiştir. Beşinci kısımda geçmişte toplu konut üretimi nasıl yapılıyordu, günümüzde proje yönetiminin toplu konut üretimine dahil olması nasıl bir sonucu ortaya çıkardığı incelenmiştir. Altıncı kısımda araştırma yöntemi olarak toplu konut üretimi gerçekleştiren proje yöneticilerine anket uygulaması yapılmıştır. Yedinci kısım olan sonuç kısmında ise toplu konut üretiminde proje yönetimine dair süre - maliyet - kalite açısından öneriler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for housing, which has existed since the existence of mankind, has evolved into a rapidly growing housing construction sector with the increase in population and urbanization. Particularly in developing countries and in other countries, the fact that housing is expensive and a necessity has revealed the necessity of building the house at the optimum cost, faster time and in the most efficient way. The housing market is an important indicator of consumer spending and quality of life on the one hand. In the United States, capital investment for housing is higher than for new ventures (Greenwood, Hercowitz, 1991). Accordingly, housing is not only a diğer other mal property. Significant fluctuations in housing prices cause significant fluctuations in national income and household welfare (Öztürk, Fitöz, 2009). In the first part of the study, an introduction is made in general and information about the purpose, scope and method of the study is given. In the second part, housing and mass housing concepts are explained, importance and necessity of housing phenomenon is examined and development of housing production in historical process is examined. In the third part of the study, definitions, objectives and principles of project and project management are examined. The development of project management, its current importance, project management methodologies, project management techniques and knowledge areas of the project management system are discussed. In the fourth part, the three dimensions of project management which are time - cost - quality concepts are examined. In the fifth section, how mass housing production was done in the past, and how the project management is involved in mass housing production today is examined. In the sixth part, a questionnaire was applied to the project managers who carried out mass housing production as a research method. In the seventh part, the final part of the project has been examined in terms of time - cost - quality of project management in mass housing production.