Çapraz (cross) platform uygulama geliştirme yöntemleri ve şirketler için en uygun teknolojinin seçilmesi
Choosing the most suitable cross platform mobile application development way for companies
- Tez No: 611507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yazılım dünyasında çoğu yazılımcı, alışmış olduğu kod geliştirme ortamından ve benzer sözdizimi yazımlarından ayrılmak istemezler. Bunun için öğrenim hayatlarında gördükleri ve benimsedikleri diller çoğunlukla iş hayatlarına etki eder ve bu yazılım dilleriyle geliştirme yapmaya devam ederler. Benzer sözdizimi ile kod yazmak her zaman yazılımcıyı hızlandırır ve alışık oldukları platformlar onları daha az stres altında hissettirir. Kullanılacak platformu seçerken bunları göz önünde bulundurarak şirketlerin ve kullanıcıların işini kolaylaştıracak bir çözüm yöntemi sunmaya yarayan bir algoritmadır. Karar destek sistemi ve matematik bilimiyle güçlendirilerek karar verme mekanizmasının doğruluğunu %100e yaklaştırmayı hedefler. Çapraz platform mobil uygulama geliştirme yöntemleri ve şirketlerin mobil uygulama geliştirme altyapısını seçerken performans, hızlı geliştirme, bilgi teknolojileri geçmişi ve maliyet kategorilerine göre en doğru ve en uygun platform önerisini sunan bir programdır.
Özet (Çeviri)
In the software world, most software developers do not want to leave the familiar code development environment and similar syntax writing. For this purpose, the languages they see and adopt in their educational lives mostly affect their working lives and continue to develop with these languages.Writing code with similar syntax always speeds up the developer and the platforms they are used to make them feel less stressed. When choosing the platform to be used, it is an algorithm that provides a solution method that will facilitate the business of companies and users by taking these into consideration.It is strengthened by decision support system and mathematics science and aims to bring the accuracy of decision making mechanism closer to 100%. Cross-platform mobile application development methods and the choice of mobile application development infrastructure of companies, performance, rapid development, information technology history and cost categories according to the most accurate and most appropriate platform offers a proposal.