Geometri ve kütle merkezi konularını ele alan internet tabanlı eğitsel bir oyun olan geomerkez'in tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of geomerkez - a web based educati̇onal game on the topics of geometry and center of mass
- Tez No: 611520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET KORHAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına öncelik verip bu alanların birbirinden bağımsız olarak değil de, bütünleşik bir şekilde öğretilmesini savunan STEM (SCIENCE, TECHNOLOGY, ENGINEERING and MATHEMATICS) eğitiminin bazı konularda yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Bu yetersizlikleri gidermek amacıyla STEM eğitimine alternatif olarak bu eğitim sistemine sanatı (ARTS) da dâhil eden STEAM eğitimi öne sürülmüş ve son yıllarda eğitimde sanatsal yaklaşım, eğlenerek öğrenme, oyun tabanlı eğitim gibi konular popülerlik kazanmıştır. Bu bağlamda, yapılan tez çalışması ile uzaydaki birden fazla cismin genel kütle merkezini bulma konusuna odaklanan GeoMerkez adlı internet tabanlı eğitsel bir bilgisayar oyunu tasarlanmış ve oyunun temel öğelerini ele alan bir prototip geliştirilmiştir. Literatürde geometri ve fizik konularına odaklanan kısıtlı sayıda eğitsel bilgisayar oyunu mevcut olup, GeoMerkez oyunu ile bunlardan hem içerik, hem de tasarım olarak farklı bir yaklaşım sunulmuş, böylece eğitim teknolojilerine özgün bir katkı yapılması hedeflenmiştir. Oyunun etkinliğini değerlendirmek ve oyun hakkında yorum almak amacıyla Fizik'e Giriş dersini alan 26 üniversite öğrencisi, dersi veren eğitmen ve bilgi teknolojileri alanında çalışan üç profesyonel ile ayrı ayrı pilot uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalardan alınan olumlu geri dönüşlere değinilerek, elde edilen spesifik sonuçlar, çalışmayla ilgili kısıtlar ve gelecekte üzerinde çalışılabilecek araştırma konuları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Its is observed that STEM (SCIENCE, TECHNOLOGY, ENGINEERING and MATHEMATICS) education which gives the priority to the fields of science, technology, engineering and mathematics, and advocates an integrated approach in teaching these fields instead of an isolated one, involves certain inadequacies. To deal with them, by adding the ARTS element to STEM education, STEAM education has been proposed as an alternative, and themes such as artistic approach in teaching, learning by having fun and game based education have recently become popular. In this context, with this research, a web based educational computer game GeoMerkez focusing on finding the center of mass of multiple objects in space, is proposed and a prototype with basic components of the game is developed. The literature involves a limited number of educational computer games related to geometry and physics, and compared to those games, GeoMerkez provides an authentic approach in terms of both content and design with the aim of a unique contribution to educational technologies. To assess the effectiveness of the game and have some feedback, separate pilot studies were conducted with 26 undergraduate students registered to Introduction to Physics course, the instructor of the course and three information technology professionals. Referring to their positive comments, specific results of the pilot studies, limitations of the research, and future research directions were discussed.