Polimetilmetakrilat katkılı ham bentonit ve Na- bentonitin yapısal ve dielektrik özelliklerinin incelemesi
Investigation of structural and dielectric properties of raw bentonite and Na-bentonite with polymethylmetacrylate additives
- Tez No: 611521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Polimetilmetakrilat (PMMA)/ Ham Bentonit (Eczacıbaşı Esan) ve Polimetilmetakrilat(PMMA)/ Na-Bentonit (Imerys Türkiye) kompozitler hazırlanmıştır. Kompozitlerin hazırlanmasında kil'e polimer yüklemesi (yüksek kil kütlesi, düşük polimer yüklemesi (maksimum %13 kütlece)) yapılmıştır. Solüsyon karıştırma tekniği ile hazırlanan kompozitlerin toz örnekleri üretilmiş, elde edilen kompozitlerin, yapısal özellikleri ve kil-polimer etkileşimleri kızılötesi (IR) ve Xışını kırınımı (XRD) teknikleri ile incelenmiştir. Dielektrik özelllikler ise Dielektrik spektroskopi (DS) yardımıyla belirlenmiştir. Ülkemizde zengin kaynakları olan Ham Bentonit Eczacıbaşı Esan'dan (Bandırma Tesisleri) temin edilmiştir. Na-Bentonit, Imerys Endüstriyel Mineraller şirketi tarafından Çanakkale tesislerinde sodyum zenginleştirmesi yapılmış kalsiyum bentonittir (Milos-Yunanistan). PMMA ile iki farklı bentonitin kompozitleri hazırlanarak, düşük dielektrik sabitli malzemeler elde edilmiştir. PMMA/Na- Bentonit kompozitlerin dielektrik cevabı, PMMA/Ham Bentonit kompozitlere göre daha kararlıdır. Mikro elektronikte sıklıkla kullanılan polimerik yalıtkanlara nazaran termal kararlığı yüksek kompoziler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polymethylmethacrylate (PMMA) / Raw Bentonite (Eczacibasi Esan) and polymethyl methacrylate (PMMA) / Na-bentonite (Imerys Turkey) composites were prepared. In the preparation of the composites, polymer loading into clay (high clay mass, low polymer loading (maximum 13% mass)) was performed. Powder samples of composites prepared by solution mixing technique were produced and the structural properties and clay-polymer interactions of the composites were examined by infrared (IR) and X-ray diffraction (XRD) techniques. Dielectric properties were determined with the help of dielectric spectroscopy (DS). Raw Bentonite, which has rich resources in our country, was obtained from Eczacıbaşı Esan (Bandırma Facilities). Na-Bentonite is calcium bentonite (Milos- Greece) which has been enriched with sodium at the Çanakkale facilities by Imerys Industrial Minerals. Two different bentonite composites were prepared by PMMA and materials with low dielectric constant were obtained. The dielectric response of PMMA / Na-Bentonite composites is more stable than PMMA / Raw Bentonite composites. Composites with high thermal stability were produced compared to polymeric insulators commonly used in microelectronics.