Hipoksik ortamda otolog serumla elde edilen insan adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücrelerde kriyoprezervasyon etkisi, proliferatif ve kondrojenik farklanma kapasitesinin incelenmesi
Investigation of the effect of cryopreservation, proliferative and chondrogenic differentiation capacity on human adipocyte-derived mesencymal stem cells obtained in hypoxia with autologous serum
- Tez No: 611529
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT UYANIKGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan kaynaklı adipoz (yağ) dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin izolasyonu, ekspansiyonu, kriyoprezervasyonu ve izole edilen kök hücrelerin diferansiyasyon kapasiteleri araştırılmıştır. Bu konuda ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılmış çalışmalarda farklı izolasyon, ekspansiyon, kriyoprezervasyon ve diferansiyasyon yöntemleri kullanılmış olmasına rağmen hayvan kaynaklı serum içermeyen otolog serum ve hipoksik kültür koşullarında yapılmış bir çalışma yoktur. Cerrahi koşullarda daha önce belirlenen protokoller çerçevesinde 10 adet 25-52 yaş arası kadından alınan abdominal yağ örneklerinden mezenkimal kök hücre eldesi sağlanmıştır. Aynı hastaya ait kök hücreler hipoksik ve normansi koşullarda kültüre edilmiş 1., 3., ve 5. pasajlarda hücre canlılığı, mezenkimal kök hücre karakterizasyonu, dondurup/çözme ve kıkırdak yönüne doğru farklanma bu çalışmada gözlemlenmiştir. Bu çalışmayla birlikte bugüne kadar hipoksik kültür ortamında yağ doku kaynaklı mezenkimal kök hücrelerle ilgili mevcut bilgilere otolog serum uygulaması eklenerek konuda genişleme, yenileme ve iyileştirme oluşturulacağı aynı zamanda standart bir protokol geliştirilip ileride in vivo çalışmalarla desteklenerek klinikte kullanıma ışık tutacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın rejeneratif tıp uygulaması ve metodolojik açıdan oldukça önemlidir
Özet (Çeviri)
Isolation, expansion, cryopreservation of mesenchymal stem cells obtained from human fat tissue and investigation of differentiation capacities of isolated stem cells. Although there is different isolation, expansion, cryopreservation and differentiation methods used in studies in our country and in other countries, there is no study on animal derived serum free autologous serum and hypoxic culture conditions. Mesenchymal stem cells were obtained from 10 abdominal fat samples taken from 10, 25 to 52-years-old females within the framework of previously defined protocols in surgical conditions. Cell viability, mesenchymal stem cell characterization, freezing / thawing and chondrogenic differentiation in the hypoxic and normal cultured of 1-3-5 passages of the same patient were observed in this study. With this study, it is thought that in the hypoxic culture medium, expansion, renewal and improvement in the subject will be made by adding autologous serum application to existing information about mesenchymal stem cells derived from adipose tissue, and at the same time a standard protocol will be developed and supported by in vivo studies in the future. Working within this context is very important in terms of regenerative medicine application and methodology.