Development of electricity production from lignite and hard coal LCA processes for future national database of Turkey
Türkiye'nin gelecek ulusal veri tabanı için linyit ve taşkömüründen elektrik üretimi YDD proseslerinin geliştirilmesi
- Tez No: 611530
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) çalışmalarının güvenirliğini, analizde kullanılan envanter verilerinin kalitesi ve kullanılan proseslerin ülkenin gerçek üretim değerlerini ne derece yansıttığı belirlemektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye için ortalama linyit ve taşkömüründen elektrik üretimi YDD proseslerini geliştirmektir. Türkiye'de çalışan 15 linyit ve 8 taşkömürü termik santrali için, bu santrallerin yakma ve emisyon kontrol teknolojileri ve yakılan kömürün özellikleri baz alınarak ve Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu'na (US EPA) ait WebFIRE veri tabanındaki emisyon faktörleri kullanılarak ortalama hava emisyonları hesaplanmıştır. Hesaplanan emisyon değerleri daha sonra şablon Ecoinvent veri setleri kullanılarak, ülke ortalaması linyit ve taşkömüründen elektrik üretim prosesleri geliştirilmiştir. Son olarak, yeni geliştirilen proseslerin çevresel etkileri tutarlılık açısından Ecoinvent veri tabanındaki karşılıklarıyla YDD yöntemi ile kıyaslanmıştır. CO2, CO, N2O, NOx ve SOx için gerçekleştirilen hava emisyon hesapları Ecoinvent veri setlerindeki değerlerle tutarlı sonuçlar vermiş olup, Ecoinvent değerlerine en yakın sonuçlar linyit prosesinde CO ve SOx, taşkömürü prosesinde ise CO2 ve NOx emisyonları için elde edilmiştir. Aynı zamanda, YDD karşılaştırması, yeni geliştirilen prosesler ile Ecoinvent proseslerinin bir birine yakın çevresel etkiye sahip olduğunu, ikisi arasında normalize toplam çevresel etki farkının linyit için %2, taşkömürü için ise %21 olduğu gözlemlenmiştir. Böylece, elde edilen sonuçlar çalışmada YDD enerji proseslerinin geliştirilmesi için kullanılan yöntemin uygun olduğunu sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The reliability of life cycle assessment (LCA) studies is determined by the quality of the inventory data used in the analysis and the degree to which the processes reflect the true production conditions of the country. The goal of this study is to develop country-average LCA processes for electricity production from lignite and hard coal of Turkey. Air emissions for 15 lignite and 8 hard coal power plants operating in Turkey were estimated based on coal combustion and emission control technologies and the properties of coal utilized at the plants using the emission factors of the United States Environmental Protection Agency (US EPA) WebFIRE database. The calculated emission values were then used to developed the country average electricity production processes from lignite and hard coal using Ecoinvent template datasets. The environmental impacts of the newly developed and the original Ecoinvent processes were compared for consistency using LCA methodology. The air emission calculations for CO2, CO, N2O, NOx and SOx have yielded values that are close to the values in Ecoinvent datasets, with most accurate results obtained for CO and SOx emissions in lignite and CO2 and NOx emissions in hard coal processes. LCA comparison has revealed the environmental impacts of the newly developed processes to be comparable with their Ecoinvent counterparts, where difference in total normalized environmental impacts are less than 2% for lignite and 21% for hard coal processes. In overall, the obtained results demonstrate the adequacy of the approach utilized in the study for developing the LCA energy processes.