Anadolu Türk Ortodoks Kilisesi
Anatolian Turkish Orthodox Church
  1. Tez No: 61157
  2. Yazar: ERDAL ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, Anadolu Türk Ortodoks Kilisesi'nin kuruluşu ve günümüze kadar tarihî gelişimi incelenmeye çalışılmıştır. Anadolu Türk Ortodoksluğu, Papa Eftim ve Türk Ortodoks Kilisesi'nin kurulması Papa Eftim'in ölümüne kadar ve ölümünden günümüze kadar Türk Ortodoks Kilisesi konulan çalışmanın içeriğini teşkil etmektedir. Anadolu Türk Ortodoks Kilisesi'nin tanıtılmasının amaçlandığı çalışma, bu alanda yapılan araştırmalardan farklı olarak, söz konusu kiliseye mensup cemaatin millî kimlikleri incelenerek desteklenmeye çalışılmıştır. Genelde Türkçe kaynaklar ve araştırmaların kullanıldığı bu çalışmada canlı şahitliklere de yer verilmiş, aydınlatıcı olduğuna inanılan alâkalı mevcut resimler ve belgelerin ekte sunulması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the establishment of the Turkish Orthodox Church in Anatolia and its historical development up to now. Anatolian Turkish Ortodoxy, Papa Eftim and the establishment of Turkish Orthodox Church, the Turkish Orthodox Church until death of Eftim and afterwards are the topics which form the thesis. The study, with which it is intended to introduce Turkish Orthodox Church, differing from the researches made at the same field, is supported by analysing national identity of the community belongs to this church. During the preparation of the thesis, beside generally using Turkish sources, we benefited from the testimonies. In addition, we gave the documents and the pictures related with the subject in appendix as far as possible.