Milli Mücadelede Pontus Rum sorunu (1918-1923)
The problem of Pontus Rum in the National Struggle (1918-1923)
  1. Tez No: 603599
  2. Yazar: FAHRİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Milli Mücadele yıllarında Karadeniz Bölgesinde Pontusçu faaliyetlerin araştırmasıyla, Türk İstiklal Savaşı'nın bir yönü daha incelenmiş olmaktadır. Bu büyük mücadele sırasında Kuzedoğu Anadolu sahilleri Pontusçu Rum çetelerinin ağır tehdidi altında bulunuyordu. Samsun şehri merkez olmak üzere Karadeniz kıyılarında, bağımsız bir“Pontus Devleti”kurma hayali ciddi tehlikeler yaratmıştır. Pontusçu faaliyetler başta Yunanistan ve İtilaf Devletleri'yle Rum Ortodoks Kilisesi'nden büyük destekler görmüştür. Osmanlı Devleti'nin parçalanmasından sonra Anadolu'da asırlardır birlikte yaşadığımız azınlıklar isyan etmeye başladılar. Amaçları bağımsız bir devlet kurmaktı. Bu isyanlar Milli Mücadele'yi oldukça yıpratmıştır. Ancak Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan mücadele, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve merkez ordusunun kurulması ile Karadeniz'deki Pontusçu faaliyetler ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Another aspect of the Turkish War of Independence has been examined through the research of Pontus activities in the Black Sea Region during the years of National Struggle. During this great struggle, the northeastern Anatolian beaches were under heavy threat from Pontusian Greek gangs. The dream of establishing an independent“Pontus State”on the Black Sea coasts, the center of Samsun, posed serious dangers. Pontus activities have received great support primarily from Greece and the Entente States and the Greek Orthodox Church. After the disintegration of the Ottoman Empire, the minorities we had been living with in Anatolia for centuries started to rebel. Their aim was to establish an independent state. These riots have worn out the National Struggle. However, the struggle began with the exit of Mustafa Kemal to Samsun, Turkey Pontus in the Black Sea with the establishment of the opening of the Grand National Assembly and the central military activities are eliminated.