Türkiye kıyıları gel-git ölçüm istasyonları verilerine göre deniz seviyesi değişimlerinin modellenmesi
Modeling of sea level variations by Turkey coast tide gauge stations
  1. Tez No: 611580
  2. Yazar: OĞUZHAN MURAT HALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Kıyı yapılarının tasarımı, dalga koşullarının bir fonksiyonu olarak nitelendirilmesine rağmen öncelikle tasarım su seviyesinin bilinmesi gerekmektedir. Gerek kıyı taşkınları gerekse dalgaların değişiminde etkin parametre su derinliğidir. Dalga etkisine maruz kalan bir kıyı yapısı, su seviyesi yükseldiğinde farklı dalga koşullarının etkisinde kalacaktır. Çünkü tasarım su derinliği dalgaların nerede kırılarak enerjilerini kaybetmeye başladıklarını belirlemektedir. Su seviyesinin yükselmesi, yapı üzerindeki kuvvetlerin artmasına ve üstten aşma ile arkasındaki alanlarda hasara neden olan etkilere neden olmaktadır. Diğer taraftan su seviyesi düştüğünde bu yapı dalga aşma etkisine maruz kalmayacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere yapılardaki en büyük hasarlar su seviyesi arttığında meydana gelmektedir. Yüksek su seviyeleri, stabil kumullarla korunan kumsal kıyıların geri çekilmesine neden olabilmektedir, bunun sebebi daha büyük dalgaların kıyıya yaklaşması ile gerçekleşmektedir. Bu dalgalar kumulları ve kıyının üst kesimlerini aşındırarak kumun kıyıdan denize doğru taşınmasına neden olmaktadır. Eğer su seviyesi yükselmesi geçici bir durum ise buradaki taşınımın büyük bir kısmı bir sonraki alçak su seviyesinde geri kazanılmaktır. Kalıcı bir su seviyesi yükselmesi durumu ise kalıcı kum kaybı ile sonuçlanmaktadır. Yumuşak kaya gibi aşınabilir malzemeden oluşan falezler veya kayalık gibi dik vadileri içeren kıyı alanlarında da, sürekli olarak dalga hareketleriyle aşınım söz konusu olmaktadır. Bu durum da kıyı çizgisinde çekilmeye neden olmaktadır. Kıyı yapılarının doğru ve etkili olarak tasarlanabilmesi, kıyı çizgisinin belirlenmesi gibi konularda su seviyesi değişiminin bilinmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the design of coastal structures is described as a function of wave conditions, the design water level must be known first. The effective parameter for both coastal floods and waves is water depth. A coastal structure subject to wave effect will be affected by different wave conditions when the water level rises. Because the design determines the depth of water where the waves break and begin to lose their energy. Increasing the water level causes the forces on the building to increase and the effects of overpass and damage to the areas behind it. On the other hand, when the water level falls, this structure will not be exposed to surge. As it can be understood from here, the biggest damages in the buildings occur when the water level increases. High water levels can lead to the withdrawal of sandy shores protected by stable dunes, which is caused by larger waves approaching the shore. These waves erode the dunes and the upper parts of the coast, causing the sand to be transported from the coast to the sea. If the elevation of the water level is temporary, the majority of the transport here is recovered at the next low water level. A permanent increase in water level results in permanent loss of sand. In coastal areas that include cliffs of erodible material such as soft rock or steep valleys such as rock, erosion by continuous wave movements is also involved. This situation leads to withdrawal along the coast line. It is necessary to know the changes in the water level in order to design the coastal structures correctly and effectively and to determine the coastline