Rize-İyidere littoralinde bentopelajik balık faunasının mevsimsel ve derinliğe bağlı dağılımı
Seasonal and depth distribution of bentopelagic fish fauna in Rize-Iyidere littoral
  1. Tez No: 611581
  2. Yazar: İSA BİLGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Nisan 2017-Mart 2018 tarihleri aralığında, Rize-İyidere littoralinde bentopelajik balık faunasının mevsimsel ve derinliğe (0-30m, 30-60m ve 60>m) bağlı olarak dağılımları incelenmiştir. Çalışma alanı Rize ili İyidere ilçesi kıyıdan açığa doğru olan alanı oluşturmaktadır. Örneklemelerin tamamı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine bağlı“Karadeniz Araştırma”gemisi ile deneysel trol ağı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan 38 trol çekimi sonucu toplam 25 balık türü tespit edilmiştir. Kullanılan av aracının hedef türü olan Merlangius merlangus ve Mullus barbatus dışındaki diğer türler bolluk düzeylerine göre değerlendirilmiştir. Tüm örnekleme periyodu boyunca sayıca tasnif edilen türler incelendiğinde Raja clavata, Solea solea, Arnoglossus kesleri, Neogobius melanostomus, Scorpeana porcus, Trachurus mediterraneaus, Sprattus sprattus, Gobius niger, Spicara smaris, Trachinus draco, Uranoscopus scaber, Syngnathus sp., Gaidropsarus mediterraneus türlerinin her mevsim avlanabildikleri belirlenmiştir. Örnekleme süresince yaz mevsiminde hiç bulunmamasına rağmen Engraulis encrasicolus %70,728 ile diğer türlere göre en baskın tür olarak bulunmuştur. İlkbahar mevsimi (0.9942) diğer mevsimlere göre tür kompozisyonu açısından çok daha çeşitlidir. En az çeşitlilik ise yaz mevsiminde (0.8654) tespit edilmiştir. 0-30 derinlik konturunda tespit edilen en baskın tür Scorpeana porcus, 30-45 derinlik konturunda tespit edilen en baskın tür Spicara smaris ve 45-60+ derinlik konturunda ise tespit edilen tür Gobius niger türü olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal and depth (0-30m, 30-60m and 60> m) distribution of benthopelagic fish fauna in Rize-İyidere littoral between April 2017-March 2018 were investigated. Study area İyidere district of Rize constitutes the area from the coast to the opensea. All of the samplings were done by using the“Black Sea Research”vessel of Recep Tayyip Erdogan University and experimental trawl network. A total of 25 fish species were identified as a result of 38 trawling operation. Other species other than Merlangius merlangus and Mullus barbatus, which are the target species of the fishing type were evaluated. When the species classified during the whole sampling period, Raja clavata, Solea solea, Arnoglossus kesleri, Neogobius melanostomus, Scorpeana porcus, Trachurus mediterraneaus, Sprattus sprattus, Gobius niger, Spicara smaris, Trachinus draco, Uranoscopus scaber, Syngnathus sp., Gaidropsarus mediterraneus were identified. Although it was not present in the summer Engraulis encrasicolus was found to be the most dominant species with a rate of 70,728%, during the sampling period. Spring season (0.9942) is much more diverse in terms of species composition than other seasons. The least diversity was observed in summer (0.8654). Scorpeana porcus was the most dominant species detected at 0-30 depth contour, Spicara smaris was the dominant species detected at 30-60 depth contour, and Gobius niger was detected at 60 + depth contour.