Çay endüstrisinde AHP ve entropi destekli veri zarflama analizi ile etkinlik ölçümü
Efficiency measurement with data envelopment analysis supported by AHP and entropi in the tea industry
  1. Tez No: 611643
  2. Yazar: HİLAL DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Performans ölçümü var olan rekabet koşullarında önemli bir araçtır. Performans değerlendirilmesi çalışmalarında etkinlik belirleme, birimlerin rakiplerini ve kendini tanıyabilmesi, etkin olmayan birimlerin etkin hale gelebilmesi, açısından önemlidir. Etkinlik analizi çoklu girdi ve çoklu çıktının var olduğu üretim süreçlerinde zorlaşmaktadır. Bunun için farklı analiz yöntemleri geliştirilmiş olup bunlar arasında yaygın olarak kullanılan Veri Zarflama Analizidir. Veri Zarflama Analizi, çoklu girdi ve çıktının var olduğu süreçlerde karar verme birimlerinin göreli etkinliklerini kolaylıkla belirleyebilmekte, etkin olmayan birimler tarafından kullanılan fazla kaynak miktarlarını analiz edebilmekte, mevcut girdi düzeyleri ile üretmeleri gereken çıktı düzeyini ortaya koymakta ve bu karar verme birimleri için etkin referans kümeleri oluşturabilmektedir. Bu çalışmada da çay endüstrisinde faaliyet gösteren firmaların performanslarını değerlendirmek amacıyla göreli etkinlikleri belirlenmiş olup, etkin olan ve etkin olmayan karar verme birimleri analiz edilmiştir. Etkin olmayan karar verme birimlerinin etkin hale gelebilmesi için hedef değerler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Performance measurement is an important tool in existing competition conditions. Determining efficiency in performance evaluation studies is important for the units to recognize themselves and their competitors, for inefficient units to become efficient. Efficiency analysis becomes difficult in production processes where multiple inputs and multiple outputs exist. For this reason, different analysis methods have been developed; among these, Data Envelopment Analysis is commonly used. Data Envelopment Analysis can easily determine the relative efficiency of decision-making units in processes where multiple inputs and outputs exist, analyze excess resource amounts used by ineffective units, identify the output levels that are needed to produce by using with existing input levels and create efficient reference sets for these decision-making units. In this study, in order to evaluate the performances of the companies operating in the tea industry, their relative efficiency was determined, and efficient and inefficient decision-making units were analyzed. In order to make inefficient decision-making units efficient, target values were presented.