Yapıların deprem performansının hızlı değerlendirme yöntemleri ile belirlenmesi ve sonuçların karşılaştırılması
Determination of earthquake performance of structures with quick assessment methods and comparison of results
  1. Tez No: 611656
  2. Yazar: SELİN EFEKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ÇERİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı ve Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bahsedilmiş ve örnek üç bina üstünde mevcut yöntemlerden FEMA 154, Kanada sismik tarama yöntemi, Japon sismik indeks yöntemi kullanılmıştır. Seçilen yapılardan ilki deprem etkisi sonucunda belediye kayıtlarında orta hasarlı olarak geçen bir betonarme binadır. İkinci yapı deprem etkisi ile yıkılmış bir betonarme yapıdır. Üçüncü yapı ise üç yıl önce inşaa edilmiş betonarme binadır. Bu tezde seçilen hızlı tarama yöntemlerinin incelenen yapılarda aynı sonuca doğru ve hızlı bir şekilde ulaşılabilirliğinin tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is mentioned in the world and widely used method in Turkey, and three existing buildings on the method of FEMA 154, Canadian seismic scanning method, Japanese seismic index method is used. The first of the selected structures is a reinforced concrete building with moderate damage in the municipal records as a result of the earthquake effect. The second structure is a reinforced concrete structure that was destroyed by earthquake. The third building is a reinforced concrete building that was built three years ago. In this thesis, it is determined that the selected fast scanning methods can be reached to the same result in the examined structures quickly and accurately.